NEW YORK 19. júla (SITA) - Obyvatelia New Yorku sa obávajú, že havária podzemného parovodu, aká v stredu v centre mesta usmrtila jednu osobu a 18 ďalších zranila, sa môže kedykoľvek zopakovať. Mesto je totiž doslova "podmínované“ parou a nehoda pred železničnou stanicou Grand Central nebola prvá. K podobnej udalosti došlo pred siedmimi rokmi v septembri roku 2000 pred hlavným vchodom do univerzity mesta New York, kde para vytvorila obrovský 9 metrov hlboký kráter. K zraneniam vtedy nedošlo.
V júli 1993 explodovala para na križovatke Západnej 33. ulice s 5. Avenue. K strate na životoch ani vtedy nedošlo. Výbuch však zamoril okolie škodlivými azbestovými vláknami, ktorými boli trúbky izolované. V roku 1989 došlo k dvom nehodám, ktoré spôsobila para. Prvá v auguste, keď gejzír trosiek a vody pripravil v parku Gramercy o život troch ľudí, a potom v septembri na križovatke Východnej 40. ulice a Madison Avenue, kde explodovala deväťmetrová zvislá trúbka, ktorá opäť zamorila okolie azbestom.
Pare v potrubí, ktoré slúži na vykurovanie aj na klimatizáciu budov, stačí silnejší dážď. V dôsledku prudkého ochladenia pary studenou dažďovou vodou dôjde k jej čiastočnému skvapalneniu, ktoré ale ďalšia para prichádzajúca pod vysokým tlakom mení opäť na paru. A práve pri spätnej premene na plynné skupenstvo dochádza k silnej explózii. Vzhľadom na fakt, že od roku 1828, keď sa Kostol sv. Petra na dolnom Manhattane stal prvou newyorskou budovou vykurovanou parou, a firme ConEdison pribudlo ďalších 120 000 odberateľov pary, začína byť situácia viac než vážna. Väčšina domov, teda aj mrakodrapov, nevynímajúc známe Rockefellerovo centrum či komplex budov Organizácie Spojených národov, funguje na paru. Tým sa stal New York najväčším zásobovateľom pary nielen v USA, ale aj na celom svete. Len pre porovnanie, najväčší parný systém kúrenia v Európe má Paríž. Jeho rozmery sú však sotva polovičné.
Presná príčina stredajšej nehody sa ešte len zisťuje. Newyorský starosta Michael Bloomberg rovnako ako aj Kevin Burke, výkonný riaditeľ newyorskej firmy ConEdison, ktorá distribuuje po meste plyn, vodu, paru a elektrinu, na tlačovej konferencii oznámili, že vniknutie studenej vody do trubky s horúcou parou s priemerom 60,9 cm mohol pravdepodobne spôsobiť buď silný dážď, alebo prasknutie vodovodných trubiek. Vzhľadom na to, že trubky na horúcu paru pochádzajú z roku 1924, nie je vôbec čudné, že došlo k tejto tragickej udalosti.
ab;ak;hd