Napriek vyhláseniu polície, že incident v manhattanskej časti Midtown nesúvisí s terorizmom, explózia v Newyorčanoch vyvolala spomienky na útoky z 11. septembra 2001.
"Nie je žiadny dôvod domnievať sa, že je to čokoľvek iné ako porucha našej infraštruktúry," vyhlásil newyorský primátor Michael Bloomberg. Dodal, že explóziu vyvolala porucha potrubia na rozvod pary s priemerom 24 palcov (61 centimetrov), ktoré inštalovali v roku 1924 a používa sa na vykurovanie a chladenie kancelárskych budov. Podľa oficiálnych zdrojov previezli do miestnych nemocníc 18 zranených. Jednu osobu v nemocnici Bellevue vyhlásili za mŕtvu potom, čo zrejme utrpela srdcový záchvat, informoval Bloomberg. Dvaja zo zranených boli v kritickom stave a ďalšie dve osoby utrpeli vážne zranenia. Ostatní boli zranení ľahko.
Po výbuchu, ktorý nastal krátko pred 18:00 miestneho času (0:00 SELČ), uzavreli železničný terminál Grand Central, dôležitý uzol mestskej a prímestskej dopravy. Evakuovali aj niekoľko ďalších budov. Pohotovostné útvary tiež uzavreli úsek Lexington Avenue medzi stanicou Grand Central a mrakodrapom Chrysler Building a zastavili premávku podzemnej dráhy. Obrovský gejzír pary a bahna spôsoboval silný hluk a spočiatku prevyšoval 77-poschodovú Chrysler Building, jednu z najvyšších budov na Manhattane. Vzduch v oblasti zamoril prach, čo vyvolalo ďalšie obavy, keďže niektoré z mestských parovodov majú azbestový obal. Po zastavení prúdu pary okolo 20:00 miestneho času (02:00 SELČ) bol viditeľný niekoľko metrov široký kráter. Na dne ležal červený ťahač.
Príčina havárie
Konkrétna príčina výbuchu sa stále zisťuje. Predpokladá sa, že explózia nastala v dôsledku prudkého ochladenia pary studenou vodou. Bloomberg rovnako ako aj Kevin Burke, výkonný riaditeľ newyorskej firmy ConEdison, ktorá distribuuje po meste plyn, vodu, paru a elektrinu, vo štvrtok na tlačovej konferencii oznámili, že vniknutie studenej vody do potrubia s horúcou parou mohol pravdepodobne spôsobiť buď silný dážď, alebo prasknutie vodovodných trubiek. Vzhľadom na to, že potrubie na horúcu paru pochádza z roku 1924, nie je vôbec čudné, že došlo k tejto tragickej udalosti. Obyvatelia New Yorku sa preto obávajú, že havária podzemného parovodu sa môže kedykoľvek zopakovať. Mesto je totiž doslova "podmínované“ parou a nehoda pred železničnou stanicou Grand Central nebola prvá.
Incident sa odohral iba deň potom, ako americké spravodajské služby upozornili, že islamskí extrémisti plánujú útok v Spojených štátoch.
Podobné výbuchy
K podobnej udalosti došlo pred siedmimi rokmi v septembri roku 2000 pred hlavným vchodom do univerzity mesta New York, kde para vytvorila obrovský 9 metrov hlboký kráter. K zraneniam vtedy nedošlo. V júli 1993 explodovala para na križovatke Západnej 33. ulice a 5. Avenue. K strate na životoch ani vtedy nedošlo. Výbuch však zamoril okolie škodlivými azbestovými vláknami, ktorými bolo potrubie izolované. V roku 1989 došlo k dvom nehodám, ktoré spôsobila para. Prvá v auguste, keď gejzír trosiek a vody pripravil v parku Gramercy o život troch ľudí, a potom v septembri na križovatke Východnej 40. ulice a Madison Avenue, kde explodovala deväťmetrová zvislá trubka, ktorá opäť zamorila okolie azbestom.