Belehrad 18. júla (TASR) - Srbskí a ruskí predstavitelia dnes odmietli návrhy EÚ, aby sa v otázke budúcnosti Kosova medzinárodní vyslanci pokúsili o sprostredkovanie kompromisu medzi Belehradom a Prištinou v prípade, že na pôde Bezpečnostnej rady OSN zostanú zablokované snahy o prijatie kosovskej rezolúcie.
"Riešenie kosovskej otázky možno dosiahnuť len prostredníctvom Spojených národov," povedal srbský premiér Vojislav Koštunica po stretnutí s Borisom Gryzlovom, lídrom prokremeľskej strany Jednotné Rusko a predsedom dolnej komory parlamentu, Štátnej dumy.
"Kosovo je v rukách Bezpečnostnej rady OSN a všetky iné svetové činitele musia plniť jej rozhodnutia," povedal Gryzlov po tom, čo v Belehrade s Koštunicom podpísal dohodu o spolupráci medzi ich stranami.
USA a krajiny EÚ minulý týždeň rozoslali "posledný pokus" o návrh rezolúcie BR OSN, ktorý vyzýva na dodatočných 120 dní intenzívnych rokovaní medzi srbskou a kosovskoalbánskou stranou. Rusko však najnovšiu verziu textu v pondelok odmietlo s tým, že ide o skrytý pokus o udelenie nezávislosti Kosovu napriek silnému odporu Belehradu.
Neschopnosť BR dosiahnuť dohodu o Kosove zvýšila obavy, že tamojšia albánska väčšina by mohla vyhlásiť nezávislosť jednostranne. Možnosť nasadenia medzinárodných vyslancov v utorok nadniesol koordinátor zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana.
"Ak to nebude teraz možné v Spojených národoch, som si istý, že medzi členmi kontaktnej skupiny dôjde k dohode o otvorení procesu rokovaní," povedal Solana v Bruseli.
Kontaktná skupina sa má podľa očakávaní stretnúť 25. júla v Berlíne. V neformálnom združení majú zástupcov USA, Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Rusko - na rozdiel od BR OSN však žiadna krajina nemá právo veta.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari začiatkom apríla predložil BR návrh, na základe ktorého by malo Kosovo získať nezávislosť, spočiatku pod medzinárodným dozorom. Ahtisaariho plán je základom pre navrhovanú rezolúciu BR.