SME

Predstavitelia MŽP konzultovali s EK výhrady voči ťažbe v dvoch dolinách

Brusel 18. júla (TASR) - Spresnenie výhrad, ktoré má Európska komisia voči odstraňovaniu kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline, bolo predmetom ...

Brusel 18. júla (TASR) - Spresnenie výhrad, ktoré má Európska komisia voči odstraňovaniu kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline, bolo predmetom dnešného rokovania slovenskej delegácie vedenej štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Jaroslavom Jadušom s predstaviteľmi Generálneho riaditeľstva EK pre životné prostredie (DG Environment).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

EK začala proti Slovensku právne konanie za to, že prikročilo k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Podľa SR malo spracovanie a vyvezenie dreva zabrániť neúmernému rozšíreniu podkôrneho hmyzu a predísť možnému riziku požiarov. Komisia však vo varovnom liste upozorňuje, že obe oblasti sú súčasťou európskej siete chránených území Natura 2000 a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania. Slovensko musí do konca augusta zaslať do Bruselu odpoveď, v ktorom musí presvedčiť EK, že zásahy boli v súlade s európskou legislatívou. Ak komisia nebude spokojná s vysvetlením, pristúpi k druhému kroku právneho konania, ktoré môže vyvrcholiť predvedením krajiny pred Európsky súdny dvor.

SkryťVypnúť reklamu

Na dnešnom stretnutí, ktoré malo charakter technických konzultácií, sa slovenskí predstavitelia podľa Jaduša dozvedeli detailnejšie informácie týkajúce sa výhrad komisie.

"EK nedefinuje, že sme porušili európske právo, ale definuje svoje obavy z jeho možného porušenia. Našou úlohu je teraz vyvrátiť tieto obavy EK a ja pevne verím, že za náklade tejto technickej konzultácie a na základe výhrad, ktoré nám boli spresnené práve počas tohto rokovania, budeme vedieť relevantne odpovedať tak, aby komisia bola spokojná a aby tieto obavy boli z našej strany rozptýlené," uviedol štátny tajomník.

Podľa riaditeľa odboru ochrany prírody na DG Environment Ladislava Mika zástupcovia komisie vysvetlili slovenskej strane najmä to, aké konkrétne informácie Brusel očakáva. Najviac výhrad sa týkalo štúdie, na základe ktorej sa začala ťažba v Tichej a Kôprovej doline.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyjasnili sme si, v ktorých oblastiach by sme potrebovali doplňujúce informácie a nechávame na slovenskej strane, ktoré informácie budú poskytnuté. Takisto sme sa dohodli na tom, že bude užitočné, ak sa komisia príde pozrieť na miesto a zoznámi sa so situáciou priamo na Slovensku," objasnil Miko.

Návšteva by sa mala uskutočniť na budúci týždeň, pričom jej súčasťou bude aj pobyt priamo v Tichej a Kôprovej doline. Miko po stretnutí odmietol vyhlásenia niektorých slovenských predstaviteľov tvrdiacich, že EK začala právne konanie na základe jednostranných informácií z mimovládnych organizácií.

"Dúfam, že je to jedna z vecí, ktoré sme si dnes vyjasnili, pretože je jasné a koniec koncov v tom liste, ktorý EK poslala slovenskej strane, je zdôvodnené, že náš postup bol na základe reakcie ministrov z decembra minulého roku. Samozrejme berieme do úvahy všetky stanoviská a informácie vrátane mimovládnych organizácií a vedeckých skupín, ale zďaleka nie je pravdou, že by to bolo založené iba na základe informácií z mimovládnych organizácií," tvrdí Miko.

SkryťVypnúť reklamu

Predstaviteľ komisie takisto namieta voči obvineniam vzneseným priamo na jeho adresu viacerými slovenskými politikmi vrátane ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, podľa ktorých bola podnetom pre konanie komisie Mikova osobná angažovanosť.

"Zaznamenal som niekoľkokrát, že ide o môj súkromný názor, takže po dnešnom stretnutí - ak už tomu nebolo tak predtým - tak je jasné, že nejde o môj súkromný názor, ale o rozhodnutie kolégia komisárov, takže myslím, že tá odpoveď je jasná," dodal Miko.

Európska únia

Súvisiace témy: Európska komisia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 041
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 274
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 008
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 419
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 317
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 646
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 032
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 938
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Miloš Bubela (Nitra) a Mislav Rosandič (Košice)

Košice vykročili za víťazstvom gólom už v tretej minúte.


TASR
Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
Róbert Boženík

Sporným bodom ostáva mena prestupovej čiastky.


Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu