Dublin 17. júla (TASR) - Lídri Írska a Severného Írska sa dnes v Armaghu zišli na prvom "írskom summite" od roku 2002. Cieľom stretnutia je prediskutovať vzájomnú spoluprácu po nedávnom vytvorení spoločnej, protestantsko-katolíckej severoírskej vlády.
Predstaviteľov severoírskeho kabinetu na stretnutie priviedol protestantský burič, reverend Ian Paisley, ktorý dlho odmietal spoluprácu s Írskou republikou. Jeho premiérová účasť je ďalším míľnikom v mierovom procese.
"Doba ľadová sa skončila," povedal Paisley (81) s úsmevným odkazom na jeho prvý, bojovný kontakt s írskou vládou z roku 1965, keď na írskeho premiéra počas jeho návštevy v Belfaste hádzal snehové gule.
Paisley, líder Demokratickej unionistickej strany (DUP) pred dvoma mesiacmi po desaťročiach ukončil nepriateľstvo voči Sinn Féin - hlavnej katolíckej strane v Severnou Írsku - a vytvoril s ňou spoločnú vládu, čím sa splnil hlavný cieľ veľkonočnej mierovej dohody z apríla 1998.
V rámci výnimočného obratu sa Paisley zaviazal plne spolupracovať s írskou vládou na summitoch, oficiálne nazývaných Ministerská rada Sever-Juh. Rada sa stretla po prvý raz od roku 2002, keď predchádzajúca spoločná vláda Severného Írska padla.
Paisley spolu s podpredsedom svojho kabinetu, Martinom McGuinnessom zo Sinn Féin, spoločne privítali delegáciu írskej vlády vedenú premiérom Bertiem Ahernom v Armaghu, nábožensky rozdelenom severoírskom meste.
Armagh je cirkevné hlavné mesto pre katolíkov aj anglikánov z celého Írska. V meste je tiež pochovaný posledný gaelský vojvodca Brian Boru, ktorý ostrov v 11. storočí zjednotil.
"Som veľmi šťastný, že tu dnes som. Toto je nové územie a dúfam, že bude veľmi úspešné. Chceme, aby obe strany Írska prosperovali," povedal Paisley, ktorý je ako líder najobľúbenejšej severoírskej strany "prvým ministrom" administratívy.
Paisley, McGuinness a Ahern po stretnutí povedali, že sa dohodli na investovaní asi 400 miliónov libier (zhruba 21 miliárd Sk) do projektov cezhraničných diaľnic a ďalších 30 miliónov do transformácie dlho nevyužívaného Ulsterského kanála na turistickú atrakciu pre výletné člny.
McGuinness - ktorý ako veliteľ Írskej republikánskej armády (IRA) svojho času plánoval ničenie severoírskej infraštruktúry - vyhlásil, že spoločné britsko-írske investície budú "skutočným a hmatateľným prínosom" mierovej spolupráce.
Katolícka menšina bola proti vytvoreniu Severného Írska v roku 1921, krátko pred tým, ako zvyšok Írska získal nezávislosť od Británie. Zakázaná IRA viedla v rokoch 1970-97 neúspešnú kampaň s cieľom vytrhnúť Severné Írsko zo Spojeného kráľovstva a v roku 2005 sa oficiálne zriekla násilia.
Dnes severoírski katolícki lídri dúfajú, že cezhraničná spolupráca postupne zvýši podporu protestantov pre spojenie s Írskou republikou.
Stretnutiu írskych lídrov v pondelok v Belfaste predchádzal summit Britsko-írskej rady, iného medzivládneho orgánu vytvoreného v rámci mierovej dohody z roku 1998. Cieľom tejto rady je presadzovať spoločnú politiku medzi Írskom a mnohými regionálnymi vládami v Británii, vrátane vlád Škótska, Walesu, Ostrova Man a ostrovov v kanáli La Manche.
Paisley trval na tom, že pred írskym summitom sa stretne Britsko-írska rada.