SME

Správa o aktivitách CIA v Európe terčom kritiky

Brusel 17. júla (TASR) - Ocenenie za snahy o odhalenie pravdy, ale najmä kritiku za nedostatok dôkazov si dnes zo strany europoslancov vyslúžil švajčiarsky ...

Švajčiarsky senátor Dick Marty, ktorý pripravil správu o aktivitách CIA v EurópeŠvajčiarsky senátor Dick Marty, ktorý pripravil správu o aktivitách CIA v Európe (Zdroj: SITA/AP)

Brusel 17. júla (TASR) - Ocenenie za snahy o odhalenie pravdy, ale najmä kritiku za nedostatok dôkazov si dnes zo strany europoslancov vyslúžil švajčiarsky senátor Dick Marty za svoju v poradí druhú správu o ilegálnych aktivitách americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) na európskom území. O správe vypracovanej pre Radu Európy dnes Marty diskutoval s členmi zahraničného výboru EP a výboru pre občianske slobody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor správy tvrdí, že CIA v Poľsku a Rumunsku v rokoch 2003-05 prevádzkovala tajné zadržiavacie centrá, kde vypočúvala podozrivých z terorizmu. Obzvlášť dôležité zadržané osoby sa prepravovali do tajných väzníc v Poľsku, zatiaľ čo menej významní podozriví sa z logistických a bezpečnostných dôvodov umiestňovali v Rumunsku. Zadržiavaní boli podrobovaní nehumánnemu a ponižujúcemu zaobchádzaniu a niektoré z použitých metód možno podľa Európskej charty ľudských práv označiť za mučenie. Rumunsko a Poľsko existenciu takýchto centier na svojich územiach popreli.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarsky senátor v správe takisto uvádza, že podpredseda EP Marek Siwiec, ktorý bol v minulosti šéfom poľského Úradu pre národnú bezpečnosť, ako aj rumunský europoslanec a niekdajší minister obrany Ioan Mircea Pascu vedeli o tom, že na území Poľska a Rumunska sa nachádzajú tajné väznice CIA. Obidvaja europoslanci to popreli a Martyho vyzvali, aby ich mená zo správy odstránil, pretože takéto obvinenia nie sú podložené jediným dôkazom.

Práve na toto poukázali v dnešnej debate aj ďalší poslanci EP, ktorí kritizovali, že Marty s obvinenými vôbec nehovoril. Podpredseda socialistov v EP Jan Marinus Wiersma upozornil, že obvinenia sa opierajú o anonymné zdroje, čo je nebezpečné. Europoslanci Martyho kritizovali aj za to, že vychádza z informácií zverejnených americkými médiami a neprináša nič nové.

SkryťVypnúť reklamu

Marty sa však obhajoval tvrdením, že jeho správa vychádza z viacerých zdrojov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a potvrdzujú. Informácie získal od asi 30 niekdajších členov spravodajských služieb v EÚ a USA. Vzhľadom na charakter informácií nie je podľa Martyho možné zdroje konkretizovať.

Švajčiarsky senátor pred europoslancami opätovne kritizoval nezáujem o spoluprácu zo strany vlád viacerých krajín. Okrem iných spomenul taliansku vládu premiéra Silvia Berlusconiho i Romana Prodiho, ako aj nemecký kabinet, ktorý odmietal poskytnúť informácie novinárom či nemeckým poslancom, hoci nešlo o údaje podliehajúce štátnemu tajomstvu.

"Narazili sme na hrubý múr mlčania zo strany niektorých vlád. Ešte dodnes existujú krajiny, ktoré neodpovedali na zaslaný dotazník. Toto mlčanie naďalej maskuje a ukrýva hrubé porušovanie ľudských práv," vyhlásil Marty.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov je nepravdepodobné, že by CIA prevádzkovala väznice na európskom území bez toho, aby s ňou spolupracovali niektoré vlády alebo tajné služby. Pripomenul pritom, že aj sám americký prezident George W. Bush existenciu takýchto tajných zadržiavacích zariadení priznal, hoci nešpecifikoval, kde sa nachádzali.

"Tieto únosy sa nemohli uskutočniť bez účasti dotknutých štátov. Je našou povinnosťou dozvedieť sa, čo sa naozaj stalo. Ide o hromadné porušovanie ľudských práv a princípov, za ktoré sme bojovali desaťročia," zdôraznil Marty.

Európska únia

Súvisiace témy: Európsky parlament
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 080
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 685
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 321
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 169
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 600
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 246
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu