Sarajevo 16. júla (TASR) - Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne Miroslav Lajčák očakáva, že politickí lídri krajiny sa do septembra dohodnú na dlho odkladanej reforme polície. V dnešnom vydaní to tvrdí denník Dnevni avaz.
Reforma je najdôležitejšou podmienkou pre podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s EÚ, o ktorej rokovania sa uzavreli ešte koncom roka 2006. V prípade neúspechu Lajčák nevylučuje, že využije svoje rozsiahle - tzv. bonnské právomoci, medzi ktorými je právo odvolávať miestnych predstaviteľov a zavádzať zákony.
Lajčák by sa mohol pokúsiť donútiť bosnianskych lídrov k dosiahnutiu dohody, usiluje sa však o to, aby po bonnských právomociach nemusel siahnuť, uvádza Avaz.
Bosna je po vojne z rokov 1992-95 rozdelená na dve vysoko autonónmne entity - Srbskú republiku (RS) a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH), z ktorých každá má vlastnú políciu. Obe entity mali dlho po vojne vlastné ozbrojené sily, pod tlakom medzinárodného spoločenstva však armádu medzičasom zjednotili.
Podľa prieskumu belehradskej agentúry Strategic Marketing Lajčáka podporuje 62 percent obyvateľov RS a 59 percent obyvateľov FBaH. Prieskum uskutočnili v júni, ešte pred tým, ako Lajčák 1. júla nastúpil na post vysokého reprezentanta a vyslanca EÚ v Bosne. Slovenský diplomat je na Balkáne známy od minulého roka, keď ako vyslanec koordinátora zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera Solanu medzi súperiacimi politickými tábormi v Čiernej Hore sprostredkoval dohodu o pravidlách referenda o nezávislosti.
Lajčák už svojím prvým rozhodnutím v Bosne signalizoval pripravenosť postupovať energicky, keď suspendoval 35 bosnianskosrbských policajtov podozrivých z účasti na srebrenickej masakre z roku 1995. Rozhodnutie oznámil deň pred 12. výročím masakry, ktorá sa pripomína 11. júla, keď bosnianskosrbské sily obsadili srebrenickú enklávu, vyhlásenú za tzv. bezpečnú zónu OSN. V nasledujúcich dňoch pozabíjali 8000 moslimských mužov a chlapcov.