Praha 16. júla (TASR) Za uplynulé dva roky navštívilo českú republiku približne 30 cudzincov, ktorých neskôr v krajinách západnej Európy úrady zatkli kvôli ich kontaktom na teroristické skupiny. Informoval o tom český týždenník Respekt s odvolaním sa na tajné správy českej kontrarozviedky - Bezpečnostnej informačnej služby, a polície.
Dnešná Praha síce možno nepatrí medzi teroristické terče, ale takmer určite sa stala prestupnou stanicou radikálov napojených na teroristické organizácie a miestom dôležitých schôdzok emisárov radikálnych skupín, konštatuje uznávaný český týždenník v článku nazvanom Schôdzky al-Káidy v Prahe.
Niečo o nich vieme, samozrejme sa o tom nedá hovoriť verejne. Ale je to asi dôkaz, že tí ľudia považujú Prahu za miesto, kde sa môžu bez vážnejšieho rizika schádzať a dohadovať, cituje týždenník nemenovaného policajta.
Cudzinci neskôr spojovaní s terorizmom pricestovali do Česka na základe platných víz, zdržali sa v krajine niekoľko dní a pokračovali ďalej, väčšinou do Nemecka. O tom, čo v Česku robili, české bezpečnostné inštitúcie príliš nevedia. O možnej príslušnosti týchto osôb k teroristickým bunkám sa českí experti dozvedeli až po ich zatknutí v zahraničí, keď západoeurópske tajné služby preverovali ich pohyb.
Pravdepodobne sa im tu dostalo nejakej nevedomej či vedomej podpory, konštatuje v tejto súvislosti jedna z tajných správ. Týždenník Respekt pripomína, že v Česku sa v minulosti opakovane zastavil aj Muhammad Atta, šéf teroristickej skupiny, ktorá v septembri 2001 zaútočila na New York. Atta, ktorý jedným z unesených lietadiel sám narazil do veže Svetového obchodného centra, navštívil Prahu opakovane a dodnes nie je jasné prečo. Podľa expertov z polície aj tajných služieb sú konšpiračné schôdzky teroristov na českom území signálom, že v najbližšej dobe sa v Česku žiaden teroristický útok nechystá.
Napriek tomu však po nedávnych správach americkej televíznej stanice ABC, že Prahe hrozí podobný teroristický útok ako v britskom meste Glasgow, ktorý českí politici aj BIS dementovali, nastali v Česku neverejné manévre: bola posilnená ochrana budovy Slobodnej Európy v centre Prahy, polícia má zvýšenú pohotovosť a realizuje protiteroristické cvičenie, niektorí ľudia musia byť na telefóne aj počas dovolenky a armáda vytiahla svoje krízové scenáre pre prípad teroristického útoku.
Českí policajti chvália spoluprácu s európskou Policajnou pracovnou skupinou pre terorizmus, členmi ktorej sú všetky krajiny EÚ, Švajčiari a Nóri. Zásadné informácie do tejto skupiny prinášajú Briti, ktorí informujú o tom, ako dokázali infiltrovať teroristické bunky a zabrániť tak útokom.
Podľa nemenovaného policajného experta je v tom paradox: v Británii je dvojmiliónová moslimská komunita, v ktorej majú policajti mnoho dôležitých informátorov. Ale v Česku je komunita moslimov malá a prakticky bez radikálov.
Pokiaľ tu vzniká nejaká bunka, ktorá sa chystá k útoku, deje sa tak mimo toto spoločenstvo a my máme iba malú šancu sa k nej dostať. Nebezpečenstvo atentátu tu jednoducho existuje, konštatoval tento zdroj.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh