Budapešť 11. apríla (TASR) - Európska únia (EÚ) nespochybňuje demokratické fungovanie médií v Maďarskej republike, má však výhrady voči legislatíve, ktorá neobsahuje všetky normy EÚ v tejto oblasti. V reakcii na nedávne kritické slová viacerých návštevníkov z krajín EÚ, vrátane predsedu Európskej komisie (EK) Romana Prodiho, to v Budapešti uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Podľa jeho slov by bolo v záujme krajiny novelizovať príslušné zákony, čo však údajne znemožňuje opozícia.
Prístupové rokovania s Maďarskom a jeho hospodársky vývoj vidia v únii povzbudivo. Rokovania s predsedom EK neodhalili žiadny problém, ktorý by mohol prekaziť pričlenenie Maďarska k únii.
Podľa informácií Viktora Orbána na margo rómskej otázky Romano Prodi uviedol, že EÚ si uvedomuje, že riešenie tejto otázky si vyžiada dlhý čas, obdobie života niekoľkých generácií a že Maďarsko do pričlenenia k únii nedokáže tento problém vyriešiť.
Romano Prodi vyzval 5. apríla v Budapešti maďarskú stranu, aby urýchlene prispôsobila legislatívu v mediálnej sfére štandardom Európskej únie (EÚ). "Problematiku verejnoprávneho rozhlasu neslobodno podceniť," vyhlásil po rokovaní s Orbánom. Súčasne vyjadril nádej, že maďarský parlament sa bude otázke venovať čo najrýchlejšie, pretože "inak nebude možné (na prebiehajúcich prístupových rokovaniach) uzavrieť kapitolu audiovizuálne médiá".
Volanie po novele zákona o médiách predpokladá i podporu opozície, pretože jej schválenie si vyžaduje dvojtretinovú podporu poslancov. Opozičné strany však súčasný kabinet obviňujú z nezákonného výkladu platnej normy a jej zneužitia. V kuratóriách verejnoprávneho Maďarského rozhlasu i verejnoprávnej Maďarskej televízie figurujú tak iba zástupcovia koaličných strán, ktorých priveľký vplyv na spomínané médiá kritizovala aj Medzinárodná federácia novinárov (IFJ). Orbán na okraj tejto problematiky vtedy uviedol, že jeho kabinet urobí všetko pre úpravu legislatívy v tejto oblasti. Zároveň vyzval opozičné subjekty, aby rezignovali na politickú argumentáciu, ktorá k tejto veci nepatrí.
Romano Prodi upozornil Budapešť, že podobne ako problematika médií s plnením tzv. kodanských politických kritérií Európskej únie úzko súvisí aj usporiadanie postavenia príslušníkov rómskej komunity. Rovnaký prístup k jednotlivým menšinám je povinnosťou aj v budúcej zjednotenej Európe, podčiarkol.