Belehrad 11. apríla (TASR) - Republiky bývalej Juhoslávie sa v utorok dohodli na formulácii dohody, ktorou si medzi sebou rozdelia 46 metrických ton nerozdelených zlatých rezerv bývalej federácie, informoval dnes šéf juhoslovanskej delegácie Dobroslav Mitrovič v Bruseli, kde sa rokovania konajú. Dosiahnutie dohody predstavuje významný krok smerom k vyriešeniu dlhotrvajúceho sporu o všeobecnom delení majetku.
Podľa jeho slov sa dohodu podarilo dosiahnuť počas utorkových diskusií a zlato, ktoré si bývalé juhoslovanské republiky rozdelia, má hodnotu takmer 440 miliónov amerických dolárov.
Od roku 1991, keď sa začal rozpad bývalej Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie (SFRJ), sa zlaté rezervy nachádzajú v Banke pre medzinárodné urovnanie vo švajčiarskom Bazileji.
Ako informoval Mitrovič, zlato sa rozdelí podľa formuly navrhovanej Medzinárodným menovým fondom (MMF), na základe ktorej 36,54 percenta zlatých rezerv pripadne súčasnej Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) - zväzu Srbska a Čiernej Hory, 28,49 percenta zlata pôjde Chorvátsku, 16,39 Slovinsku, 13,2 percenta Bosne a Hercegovine a 5,4 percenta zlata poputuje do Macedónska.
Rozhovory o rozdelení bývalého federálneho majetku stáli dlhé roky na mŕtvom bode. Bývalý prezident JZR Slobodan Miloševič totiž trval na tom, že súčasná Juhoslávia je jediným nástupníckym štátom bývalej šesťčlennej SFRJ, a teda aj jediným dedičom jej majetku.
Miloševičov nástupca, súčasný prezident JZR Vojislav Koštunica však súhlasil, aby sa zlaté rezervy rozdelili medzi dnešný zvyšok Juhoslávie a ostatné štyri krajiny, ktoré kedysi tvorili SFRJ a dnes sú samostatnými štátmi.
Rozhovory o delení majetku opäť uviazli minulý rok v decembri, keď Bosna a Hercegovina trvala na tom, aby sa do dohody vložila aj formulácia navrhovaná Európskou centrálnou bankou, ktorá by jej priniesla väčší podiel. Bosnianska i macedónska delegácia v Bruseli pripomenuli, že ich parlamenty ešte musia ratifikovať poslednú verziu dohody.
Na rozdiel od úspešného uzavretia dohody o rozdelení zlata sa však delegátom tohtotýždňových rozhovorov v Bruseli zatiaľ nepodarilo dospieť k dohode o rozdelení diplomatických rezidencií bývalej SFRJ vo svete.
Rozhovory dnes pokračujú diskusiami o spôsobe rozdelenia štátnych archívov bývalej federácie, ktoré sú ešte stále v Belehrade - bývalom hlavnom meste rozpadnutej socialistickej federácie.