Tripolis 15. júla (TASR) - Vyše polovica rodín líbyjských detí nakazených vírusom HIV v meste Benghází podpísala dohodu súvisiacu s osudom piatich bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára, ktorých Líbya odsúdila na smrť. V dohode sa uvádza, že rodiny si želajú, aby sa rozsudky smrti nevykonali. Informovala o tom dnes bulharská tlačová agentúra BTA s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam, ktoré už prebiehajú niekoľko týždňov.
Podľa zdrojov dohodu určite v pondelok predložia líbyjskej Najvyššej súdnej rade, keď sa stretne za zatvorenými dverami, aby vyslovila nezvratné rozhodnutie o trestoch smrti. Rada ich môže potvrdiť, zrušiť alebo zmierniť. V dohode sa jasne a výslovne uvádza, že rodiny si želajú, aby sa rozsudky smrti neuplatnili.
Obhajoba odsúdených Bulhariek má podľa očakávania predložiť Najvyššej súdnej rade aj žiadosť o milosť, ktoré sestričky podpísali v sobotu.
Dohoda znamená tiež to, že za každé infikované dieťa bude vyplatené odškodné milión dolárov (približne 24 miliónov Sk). Ako zdroj tejto informácie o dohode o vyrovnaní uviedli bulharské médiá združenie rodičov zdravotných sestier.
Líbyjskí predstavitelia vyhlásili, že prijatie dohody o odškodnení rodinami detí je kľúčové pre vyriešenie prípadu, lebo umožní zrušiť tresty smrti.
Takáto finančná kompenzácia sa často označuje termínom "krvavé peniaze" a ide o odškodné za smrť alebo utrpenie. Je to zákonné opatrenie podľa tradičného islamského práva, bežne uplatňovaného v niektorých častiach Blízkeho východu a Severnej Afriky.
Podľa francúzskeho denníka Le Figaro má Bulharsko, Slovensko, Chorvátsko a Česká republika zaplatiť 400 miliónov dolárov (9,7 miliardy Sk) rodinám vyše 400 detí, ktorých infikovanie údajne zapríčinilo šesť zahraničných zdravotníkov. Suma má byť odpísaná z peňazí, ktoré Líbya dlhuje týmto štyrom krajinám.
Slovensko by mohlo poskytnúť finančné prostriedky líbyjským rodinám detí nakazených vírusom HIV v prípade, že nám Líbya vráti dlh, uviedla v sobotu hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová-Rýsová.
Počas návštevy Líbye vo februári rokoval premiér Robert Fico aj o vrátení dlhu, ktorý má táto krajina voči Slovensku. Štátni tajomníci ministerstiev financií podpísali memorandum, ktoré by malo doriešiť túto otázku. Arabská krajina dlhuje Slovensku 130 miliónov USD, čo je v prepočte takmer 3,4 miliardy korún.
Bulharské médiá dnes uvádzajú aj to, že zdravotné sestry v snahe o urýchlené kladné vybavenie žiadosti o milosť predložia miestoprísažné vyhlásenie, že v budúcnosti nepodniknú žiadne právne kroky proti Líbyi za to, že strávili osem rokov vo väzení.