Jed, ktorý zabil bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, mu vstrekli do čaju, uviedol v rozhovore dnes zverejnenom v britských novinách The Sunday Telegraph čašník Norberto Andrade, ktorý obsluhoval stôl exšpióna v hotelovom bare Millennium.
Výpoveď svedka uverejnili prvýkrát a poskytuje nové detaily o tom, ako mohol byť jed - vysoko rádioaktívna látka polónium 210 - podaný obeti.
Incident zhoršil napätie vo vzťahoch medzi Londýnom a Moskvou. Minister zahraničných vecí David Miliband dnes vyhlásil, že Británia "vážne zvažuje všetky možnosti" ohľadne tohto prípadu.
Hlavný čašník v londýnskom hoteli Millennium Norberto Andrade v rozhovore vyjadril presvedčenie, že zámerne odvrátili jeho pozornosť vo chvíli, keď sa chystal naservírovať džin s tonikom na stôl. Pri ňom 1. novembra 2006 sedel Litvinenko s ruským podnikateľom a bývalým agentom KGB Andrejom Lugovým, spolu s ďalšími dvoma Rusmi Dmitrijom Kovtunom a Vjačeslavom Sokolenkom.
Hoci čašník nevidel, ako sa to stalo, pre noviny vyhlásil, že v tom momente bol jed vstreknutý do hrnčeka so zeleným čajom, ležiacim na stole. Vyšetrovatelia mu podľa vlastných slov povedali, že stopy jedu sa našli všade na stole, na dlážke okolo neho a aj na obraze na stene, pod ktorým sedel Litvinenko. To viedlo čašníka k záveru, že jed musel byť vstreknutý práve tam a vtedy.
"Keď som podával na stôl džin s tonikom, zatarasili mi prístup aj výhľad. Nemohol som vidieť, čo sa odohralo, ale vyzeralo to tak, že zámerne vytvorili situáciu na odvrátenie mojej pozornosti. Sťažilo mi to ukladanie drinku na stôl," vysvetlil Andrade.
"Bola to iba chvíľka, keď sa mi situácia zdala nepríjemná a čosi sa vtedy dialo," dodal čašník.
Neskôr, keď Andrade upratoval stôl, všimol si, že čaj vyzerá akýsi žltší než zvyčajne a "zhustol - pôsobil mazľavo".
Litvinenko, otvorený kritik Kremľa, neskôr ochorel a museli ho v Londýne hospitalizovať. Zomrel 23. novembra a vo vyhlásení na smrteľnej posteli obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že stojí v pozadí jeho vraždy. Rusko obvinenie poprelo.
Británia sa snaží o vydanie Lugového, aby ho mohla postaviť pred súd za vraždu, ale Rusko minulý týždeň oficiálne odmietlo jeho extradíciu. Nový britský premiér Gordon Brown v utorok vyhlásil, že Británia zvažuje reakcie na tento krok.
V dnešnom rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC minister zahraničných vecí Miliband uviedol, že bol spáchaný "veľmi vážny zločin" a Británia oznámi svoju reakciu bežným postupom.
Originálny článok si môžte prečítať tu.