V správe, ktorú pripravili vo Washingtone poradcovia amerického prezidenta Georgea Busha, sa uvádza, že iracká vláda si neplní svoje povinnosti priveľmi úspešne. Neschopnosť Iračanov postarať sa o svoju bezpečnosť pritom uvádza Bush ako hlavný argument pre zotrvanie amerických vojsk v krajine.
"Hovoríme s plnou vážnosťou, že sme schopní plne prevziať zodpovednosť za rezort bezpečnosti, ak medzinárodné vojská odídu, kedykoľvek to uznajú za vhodné," vyhlásil v sobotu al-Málikí. Jeho blízky spolupracovník, šiitský poslanec Hassan al-Suníd, v sobotu dokonca Američanov v súvislosti s ich správou obvinil, že na s ich krajinou "robia experiment v americkom laboratóriu" a potom "posudzujú, či vyšiel, alebo nie".
Správa americkej administratívy o Iraku tvrdí, že iracká vláda si neplní svoje úlohy v približne polovici kľúčových oblastí, v ktorých by sa mala v záujme urovnania pomerov v krajine angažovať. Ako jeden z najhlavnejších nedostatkov v práci irackej vlády sa v 23-stranovej správe spomína to, že doteraz nebol prijatý zákon o prerozdeľovaní ziskov z ťažby ropy medzi jednotlivé iracké provincie. Spory o zisky z ropy ešte viac komplikujú už aj tak vyhrotené vzťahy medzi irackými šiitmi, Kurdmi a sunnitmi.