SME

Francúzsko oslavuje 14. júl od roku 1880

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa rozhodol vtlačiť osobitnú pečať štátnemu sviatku Francúzskej republiky, 14. júlu, tým, že sa rozhodol počas neho mlčať.

(Zdroj: TASR/AP)

Paríž 13. júla (TASR) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (na snímke) sa rozhodol vtlačiť osobitnú pečať štátnemu sviatku Francúzskej republiky, 14. júlu, tým, že sa rozhodol počas neho mlčať. Odmietol aj tradičný rozhovor pre televízne stanice, ktorý svojho času zaviedol Francois Mitterrand a pokračoval v ňom aj Jacques Chirac. Podľa Sarkozyho je štátny sviatok natoľko posvätný, že sa rozhodol z neho urobiť deň mediálneho ticha, konštatuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu Sarkozy rozhodne nebude na televíznych záberoch chýbať: diváci ho uvidia vo veliteľskom vozidle, keď bude prechádzať okolo nastúpených vojenských jednotiek. Vojenskú prehliadku 14. júla bude charakterizovať popri francúzskych vojakoch aj účasť vojakov z 26 členských štátov Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Sarkozyho potom obyvatelia uvidia aj na tribúne na Námesti svornosti vedľa predstaviteľov EÚ - predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa a vysokého predstaviteľa pre európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu.

Štátny sviatok Francúzskej republiky je pripomienkou dobytia pevnosti a väzenia Bastily 14. júla 1789. Znamenalo začiatok francúzskej revolúcie.

Bastila, presnejšie Bastila svätého Antona, bola pôvodne pevnosťou na mieste súčasného Námestia Bastily v Paríži. Pevnosť slúžila ako posilnená obrana brány svätého Antona a hradieb vo východnej časti Paríža. Huges Aubriot ju postavil najskôr so štyrmi vežami, čo zodpovedalo dobovému budovaniu pevností. Výstavba počas vlády kráľa Karola V. trvala od roku 1370 do roku 1383. Samotná budova bola 66 metrov dlhá, 34 metrov široká a 24 metrov vysoká v úrovni veží. Okolo pevnosti sa priekopa, do ktorej napustili vodu zo Seiny. K štyrom vežiam boli dostavané ďalšie štyri.

SkryťVypnúť reklamu

Bastila sa používala ako väzenie už za vlády kráľa Ľudovíta XI., ale až kardinál Richelieu ju zmenil na štátnu väznicu. Bolo to zariadenie pre pomerne dobre situovaných ľudí (šľachticov, vysokej buržoázie), ktorí v nej mali k dispozícii pomerne veľké priestory s vyberaným jedlom a sluhami. Počet väzňov nikdy nepresiahol číslo 45. Avšak v Bastile boli aj cely pre "obyčajných" väzňov s oveľa horšími podmienkami pre výkon trestu.

Symbolom začiatku francúzskej revolúcie sa budova stala po tom, ako ju útokom 14. júla 1789 dobyl revolučne naladený ľud, ktorý v nej hľadal zbrane a pušný prach. O dva dni neskôr budovu úplne zbúrali, časť kameňov predal, povedané dnešným jazykom podnikateľ, Pierre-Francois Palloy ako spomienkové predmety. Zvyšná väčšia časť kameňov sa použila na výstavbu mosta Svornosti cez Seinu.

SkryťVypnúť reklamu

Deň 14. júl sa slávil ako sviatok už od roku 1790, ale v ďalších rokoch sa doboví vládcovia nevedeli dohodnúť, ktorý z dní sa má sláviť. Až v roku 1880 Senát schválil návrh zákona Benjamina Raspaila, ktorým bol 14. júl vyhlásený za štátny sviatok.

Návrh zákona, podľa ktorého sa má 14. júl každý rok oslavovať ako štátny sviatok, predložený najskôr do Národného zhromaždenia 21. mája 1880, schválili poslanci v dvoch čítaniach 21. mája a 8. júna toho roku. Senát ho odhlasoval v dvoch kolách 27. a 29. júna 1880. Do platnosti vstúpil 6. júla 1880, uvádza sa na stránke Senátu.

12 20 roi ed

Francúzsko

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na tlačovej konferencii.

Starmer odovzdal Trumpovi osobnú pozvánku od kráľa vo februári v Bielom dome.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 032
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 242
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 556
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 402
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 084
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 696
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 991
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 647
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu