Praha 13. júla (TASR) Český prezident Václav Klaus považuje požiadavku občanov, aby sa o výstavbe amerického protiraketového radaru v Česku rozhodlo v referende, za legitímnu. Obáva sa však, že v prípade všeľudového hlasovania by lacný populizmus prevážil racionálne argumenty.
Klaus tak dnes reagoval na otvorený list vyše 60 českých osobností, ktoré apelovali na najvyšších ústavných činiteľov, aby o radarovej základni nenechali rozhodnúť iba vládu, poslancov a senátorov, ale vypísali všeľudové hlasovanie.
Ako prezident republiky si dokážem predstaviť oba varianty riešenia schvaľovanie parlamentom aj všeľudové hlasovanie. Obidva majú svoje plusy aj mínusy. Varujem však pred lacným populizmom. Kvôli známym pacifistickým náladám u nás aj v celej dnešnej Európe a kvôli podceňovaniu novo vznikajúcich bezpečnostných rizík je dôvod pre obavu, že by racionálne argumenty mohli ísť bokom a že by výsledok referenda bol vopred takmer známy. Preto neviem, či signatári otvoreného listu žiadajú referendum, alebo či požadujú odpoveď NIE, napísal český prezident v liste, ktorý jeho hovorca Petr Hájek poskytol médiám
Najvyšší predstaviteľ ČR sa dnes jednoznačne vyjadril k tomu, aký postoj v budúcnosti zaujme - bude rešpektovať rozhodnutie oboch komôr parlamentu aj prípadného referenda.
Ako prezident republiky v tejto veci neuplatním právo veta a budem rešpektovať väčšinový výsledok, nech vznikne akýmkoľvek spôsobom, zdôraznil Klaus.
Vo štvrtok 50 českých osobností, umelcov, spevákov a hercov otvoreným listom vyzvalo prezidenta a šéfov oboch komôr parlamentu, aby podporili myšlienku referenda o výstavbe radarovej základne USA v Česku.
Medzi signatármi sú napríklad režiséri Věra Chytilová a Zdeněk Troška, herci Jan Kačer a Táňa Fischerová, či speváčka Marta Kubišová.
Otvorený list upozornil i na to, že armáda a politici pred verejnosťou taja detailné informácie o parametroch radaru a jeho dopadoch na obyvateľov. Českým osobnostiam prekáža však najviac to, že politici si osobujú právo rozhodnúť o radarovej základni bez občanov, ale pred vlaňajšími júnovými voľbami to žiadna politická strana vo svojom programe nemala.
Americká radarová základňa by mala vzniknúť asi 65 kilometrov juhozápadne od Prahy vo vojenskom výcvikovom priestore Jince. Česká vláda má dať USA jednoznačnú odpoveď najneskôr do začiatku roku 2008. Konečné slovo budú mať poslanci, senátori a prezident.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed