SME

MAAE a Kórea sa dohodli na riešení otázok okolo plutónia

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu dnes po dvoch dňoch rokovaní jej predstaviteľov v Teheráne oznámila, že sa dohodla ...

Severná Kórea (KĽDR) navrhuje Spojeným štátom priame rozhovory o bezpečnostných otázkach. V piatok o tom informovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. V čase, keď do KĽDR smerujú inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, aby v Jongbjone dozreli na odstavenie kľúčového jadrového reaktora, KCNA zároveň upozorňuje, že dohoda môže zlyhať na amerických hrozbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Kórejská ľudová armáda navrhuje priame rozhovory medzi KĽDR a americkými vojenskými predstaviteľmi za účasti zástupcu OSN," informovala KCNA. Témou rozhovorov majú byť otázky "mieru a bezpečnosti na Kórejskom polostrove".

SkryťVypnúť reklamu

Aktivity smerujúce k zrušeniu jadrového programu Severnej Kórey naberajú na obrátkach a medzinárodní predstavitelia sa vyjadrujú optimisticky k možnosti vyriešenia dlhoročnej krízy.

Hlavný jadrový vyjednávač USA na rokovaniach o severokórejskom jadrovom programe Christopher Hill vyjadril dnes želanie, aby KĽDR svoj jadrový reaktor vyradila úplne z činnosti do konca roka.

"V priebehu niekoľkých mesiacov by sme chceli mať úplný súpis (všetkých jadrových zariadení) a do konca roka vyradenie reaktora," povedal Hill po príchode do Japonska, kde sa pripravuje na budúcotýždňové rokovania o odzbrojení KĽDR.

Hillove vyjadrenia prišli v čase, keď jadroví inšpektori OSN smerujú do KĽDR, aby dohliadali na odstavenie reaktora v Jongbjone - zdroj plutónia pre nukleárny zbrojný program komunistického štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Hill aj experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sa vyjadrili pozitívne k zintenzívneniu aktivít v ostatnom čase.

"S pomocou, ktorú sme od KĽDR dostali v uplynulých niekoľkých týždňoch, si myslíme, že našu prácu vykonáme úspešne," povedal šéf tímu MAAE Adel Tolba počas zastávky v Číne. Jeho experti majú do Pchjongjangu odletieť v sobotu ráno.

Severokórejská jadrová kríza vypukla v októbri 2002, keď americký vyslanec James Kelly konfrontoval Pchjongjang s dôkazmi, ktoré podľa Washingtonu odhaľovali tajný program obohacovania uránu. V decembri toho istého roku KĽDR vyhostila inšpektorov MAAE.

Komunistický štát následne odstúpil od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, v roku 2005 oznámil, že vlastní atómové bomby a v októbri 2006 uskutočnil svoju prvú jadrovú skúšku. KĽDR má aj relatívne rozvinutý raketový program, podľa expertov však rakety nie sú schopné niesť jadrové hlavice.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia oboch kórejských štátov, USA, Číny, Japonska a Ruska sa majú v stredu a vo štvrtok stretnúť v Pekingu a prediskutovať ďalšie kroky pri plnení prelomovej dohody z 13. februára, v ktorej sa KĽDR zaviazala zastaviť činnosť všetkých svojich jadrových zariadení výmenou za hospodárske a politické ústupky. "Myslím si, že rozhovory budú veľmi hladké," povedal Hill v súvislosti s pekinským stretnutím.

Okrem inšpektorov MAAE má v sobotu do KĽDR doraziť aj prvá dodávka ťažkého palivového oleja, ktorý Severnej Kórei sľúbili za odstavenie reaktora. Juhokórejský tanker No.9 Han Chang so 6200 tonami oleja vo štvrtok vyplával z juhokórejského Ulsanu a v sobotu ráno má zakotviť v severokórejskom prístave Sonbong. Prečerpávanie paliva má trvať 48 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

KĽDR minulý týždeň vyslala silný signál, že reaktor odstaví po tom, čo dostane prvú várku paliva.

Severnej Kórei v rámci februárovej dohody sľúbili 50.000 ton oleja za odstavenie jongbjonského reaktora a celkovo 950.000 ton za vyradenie všetkých jadrových zariadení.

Jongbjon, severne od Pchjongjangu, je centrom severokórejského jadrového programu, ktorý siaha minimálne do 80. rokov. Súčasťou rozsiahleho komplexu je viac ako 100 budov, vrátane reaktora s výkonom päť megawattov a zariadenia na spracovanie plutónia, kde sa z vyhorených palivových článkov môže vyrábať materiál pre výrobu jadrových náloží.

Kroky k odstaveniu reaktora dlho blokoval spor medzi KĽDR a USA okolo uvoľnenia peňazí na severokórejských účtoch v macajskej banke. Zmrazenie účtov si vynútili USA, ktoré Severnú Kóreu obviňovali z prania a falšovania peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Spor sa nedávno podarilo urovnať a Spojené štáty pomohli pri uvoľňovaní 25 miliónov dolárov. Okrem hospodárskych stimulov ponúkli Severnej Kórei za zrušenie jadrového programu aj politické ústupky.

Pchjongjang dnes vyzval USA na vojenské rozhovory za účasti OSN, ktoré majú zaistiť mier a bezpečnosť na polostrove. Washington vyhlásil, že o mierovej zmluve s KĽDR môže diskutovať po tom, keď sa Severná Kórea vzdá svojho jadrového programu.

Predstavitelia KĽDR, ktorá sa už dlho usiluje o priame rozhovory s USA, sa s americkými zástupcami zvyčajne bilaterálne stretávajú v rámci šesťstranných rozhovorov.

Predstavitelia USA v uplynulých týždňoch uviedli, že Washington je pripravený diskutovať o normalizácii vzťahov a mierovej zmluve, ktorá by oficiálne ukončila kórejskú vojnu z rokov 1950-53. USA takéto rozhovory podmieňujú pokrokom v odzbrojovaní KĽDR a úplným zrušením jadrového zbrojného programu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa juhokórejského analytika výzva na priame rokovania môže byť zo strany KĽDR snahou o vrazenie klinu medzi USA a Južnú Kóreu. "Zdá sa, že zámerom týchto vyjadrení je vylúčiť Južnú Kóreu a Čínu z prípadných rozhovorov o mierovej zmluve a zaradiť do rokovaní tému stiahnutia amerických vojakov z Juhu," povedal Bek Sung-ju z Kórejského inštitútu pre obranné analýzy.

V juhokórejských médiách sa objavili správy o snahách usporiadať štvorstranný dialóg o mierovej zmluve za účasti oboch kórejských štátov, USA a Číny.

Severná a Južná Kórea zostávajú technicky stále vo vojne, keďže vojna zo začiatku 50. rokov sa skončila len prímerím. Prímerie podpísali USA - ktoré viedli jednotky OSN -, Severná Kórea a Čína, jej spojenec. Južná Kórea dokument nepodpísala.

SkryťVypnúť reklamu

USA majú v Južnej Kórei okolo 30.000 vojakov, ktorí podporujú približne 670-tisícové ozbrojené sily krajiny. Ich prítomnosť má KĽDR odradiť pred prípadným útokom proti Kórejskej republike.

KĽDR často obviňovala Spojené štáty, že polostrov priviedli na pokraj jadrovej vojny. Washington tiež vyzvala, aby ukončil spoločné vojenské cvičenia s juhokórejskými ozbrojenými silami.

Autor: zh

Irán

Biely dom.

Opatrenie Washington prijal počas prebiehajúcich rozhovorov o jadrovom programe.


TASR
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi.

Grossi je podľa vlastných slov spokojný s doterajším postupom.


TASR
Súvisiace témy: Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 259
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 443
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 564
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu