Brusel 12. júla (TASR) - Európska komisia chce pokračovať v programe spolupráce s tretími krajinami v oblasti vyššieho vzdelávania a po prvej etape programu s názvom Erasmus Mundus chce v roku 2009 spustiť novú fázu s názvom Erasmus Mundus II.
Pre fungovanie programu v rokoch 2009-2013 plánuje Brusel vyčleniť dovedna 950 miliónov eur. Informoval o tom dnes slovenský komisár Ján Figeľ, ktorý je zodpovedný za rezort vzdelávania spolu s komisárkou pre vonkajšie vzťahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou.
Pôjde o sumu takmer štvornásobne vyššiu než bol rozpočet, ktorý sa vyčlenil na roky 2004-2008. Tieto prostriedky majú umožniť spoluprácu na spoločných projektoch a poskytovanie štipendií študentom z tretích krajín, aby tak mohli získať medzinárodné skúsenosti.
Program Erasmus Mundus funguje od roku 2004. Od jeho začiatku dostalo 2325 študentov z vyše 100 tretích krajín možnosť študovať na európskych univerzitách a od septembra tohto roka k nim pribudne ďalších 1826 študentov, ktorí začnú študovať v Európe. Do programu sa doteraz zapojilo 323 európskych i mimoeurópskych univerzít.
"Program Erasmus Mundus je už od svojho spustenia v roku 2004 veľmi úspešný, keď podporuje vysoko kvalitné magisterské programy v Európe a priťahuje na európske vysoké školy nadaných študentov z tretích krajín," uviedol Figeľ, podľa ktorého je záujem sedemnásobne vyšší než program dokáže pokryť.
Komisár je presvedčený, že program do veľkej miery prispieva k modernizácii univerzít v EÚ. EK chce však rozšíriť jeho rozsah tak, aby sa Erasmus Mundus stal značkou pre spoluprácu EÚ s tretími krajinami v sektore vyššieho vzdelávania.
Erasmus Mundus II preto ponúkne širšiu škálu možností než ponúkala prvá fáza. K magisterskému štúdiu pribudne možnosť doktorandského a čiastočne i bakalárskeho štúdia a európskym študentom sa budú poskytovať atraktívnejšie štipendiá. EK chce tiež prijať opatrenia, ktoré majú viesť k ďalšiemu zvýšeniu atraktivity európskych univerzít vo svete.
K návrhu EK sa musí vyjadriť Európsky parlament a členské krajiny.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy