Libanon charakterizuje aj rok od skončenia vojny paralyzovaná politická scéna, hospodárska kríza a boje s islamskými militantmi. Materiálne škody spôsobené vojnou dosahujú podľa odhadov 3,6 miliardy dolárov. Vďaka zahraničnej pomoci sa síce podarilo obnoviť väčšinu zničenej infraštruktúry, obnova domov však postupuje pomaly. Rovnako turisti a zahraniční investori sa krajine vyhýbajú už druhý rok po sebe. Činnosť parlamentu a vlády blokujú hlboké nezhody medzi prozápadnou vládou a opozíciou pod vedením Hizballáhu, ktorú podporuje Sýria a Irán. Premiéra Fuád Siniora vyzval svojich krajanov, aby prvé výročie konfliktu využili ako príležitosť na zmierenie. Militantom zároveň odkázal, že armáda vstupuje do rozhodujúcej fázy boja proti teroristom, ktorí sa odmietajú podriadiť centrálnej vláde.
Libanonská armáda od úsvitu bombarduje pozície militantov v palestínskom utečeneckom tábore Nahr al-Bárid na severe Libanonu. Operácia sa uskutočňuje deň po hromadnej evakuácii tábora, ktorý vládne sily obliehajú už 55 dní. "Dnešné bombardovanie je prvým krokom v záverečnom boji proti teroristickej skupine, ktorej členovia sa odmietajú vzdať armáde," povedal nemenovaný armádny predstaviteľ. Libanonské delostrelectvo útočí v oblasti na ozbrojencov z teroristickej skupiny Fatah al-Islám. Podľa oficiálnych zdrojov zahynulo od 20. mája v bojoch priamo v tábore alebo jeho blízkom okolí najmenej 170 ľudí vrátane 85 vojakov.
S následkami vojny sa vyrovnáva aj Izrael. Premiér Ehud Olmert ju označil za veľký úspech, vďaka ktorému je dnes Izrael bezpečnejším miestom. Zároveň pripustil, že bojové operácie, ktoré ozbrojené sily židovského štátu spustili na juhu Libanonu práve pred rokom, sprevádzali aj nedostatky. Vláda však na ich odstránení podľa neho usilovne pracuje.
"V tejto vojne sme dosiahli veľký úspech," vyhlásil Olmert počas návštevy pohraničných území na severe krajiny. "Zaznamenali sme tiež nemalé množstvo slabých miest a zlyhaní, s ktorými sa snažíme vysporiadať," doplnil izraelský premiér. Olmert navštívil v deň prvého výročia vojny stanovište armády na hranici s Libanonom a zastavil sa aj v miestnej škole a pri ďalších objektoch, ktoré sa stali cieľmi útokov Hizballáhu.
Mnohí obyvatelia Izraela považujú vojnu rok od jej začiatku za neúspech, pretože sa nepodarilo naplniť jej hlavné ciele, ktorými boli zničenie Hizballáhu a oslobodenie vojakov. Závažné nedostatky vo fáze plánovania a realizácie bojových operácií v Libanone konštatovala aj správa výboru nezávislých expertov, ktorých povolala izraelská vláda. V reakcii na zistenia vyšetrovacej komisie rezignovali minister obrany a šéf armády z čias vojny. Požiadavkám na odstúpenie opakovane čelí aj samotný premiér Olmert. Očakáva sa, že výzvy sa ešte zintenzívnia po zverejnení konečnej verzie správy, ktoré sa očakáva v najbližších týždňoch.