WASHINGTON 12. júla (SITA/AFP) - Vláda amerického prezidenta Georgea W. Busha vyjadrí v kľúčovej správe "uspokojivé" hodnotenie pokroku v Iraku v súvislosti so splnením takmer polovice politických a vojenských cieľov, ktoré vytýčil Kongres, informovali vo štvrtok americké denníky. Správu Bieleho domu, ktorej politický význam sa v kontexte rastúcej opozície voči vojne ešte zvýšil, si vyžiadal Kongres ako doterajší odhad plnenia Bushovej stratégie vyslania ďalších vojakov do Iraku.
Podľa správy, ktorej zverejnenie sa očakáva ešte tento týždeň, sa podarilo dosiahnuť najväčší pokrok na poli bezpečnosti, kam spadá pokles civilných obetí sektárskeho násilia a bombových útokov. Túto informáciu priniesol denník New York Times, ktorý sa odvolal na nemenovaných vládnych predstaviteľov. Podľa vládneho predstaviteľa správa "nepotvrdzuje predpoklad, že ide o kolosálny neúspech". Kongresmani, ktorí sú proti vojne, tvrdia, že odkedy Bush vyslal do Iraku ďalších 30 tisíc vojakov s cieľom zmierniť násilnosti a pomôcť politickému zmiereniu, nenastal prakticky žiadny pokrok.
Denník Washington Post informuje, že správa priznáva, že politický pokrok je "nedostatočný". Správa z dielne Bieleho domu uvádza pozitívny vývoj v ôsmich z celkového počtu osemnásť cieľov, nedostatok pokroku v ďalších ôsmich a zmiešané výsledky na dvoch poliach, píše Washington Post. Na základe zákona, ktorý nedávno schválil Kongres, bude musieť Bush v prípade, že nepreukáže pokrok v každom zo stanovených cieľov, navrhnúť zmeny v stratégii alebo čeliť možnému zníženiu objemu financií určených na vojnu. Nemenovaný vládny predstaviteľ denníku povedal, že Bush sa bude snažiť správou podporiť svoju žiadosť o ďalší čas, aby mohla jeho stratégia začať fungovať. Podľa denníka sa na správe podieľala americká Národná bezpečnostná rada, ministerstvo zahraničných vecí, veliteľ amerických síl v Iraku generál David Petraeus a americký veľvyslanec v Iraku Ryan Crocker.