SME

V Srebrenici si pripomenuli 12. výročie masakry

Srbský prezident Boris Tadič dnes pri príležitosti masakry vyhlásil, že jeho krajina je odhodlaná vypátrať a zatknúť všetkých obžalovaných z vojnových zločinov.

(Zdroj: REUTERS)

Srbský prezident Boris Tadič dnes pri príležitosti masakry vyhlásil, že jeho krajina je odhodlaná vypátrať a zatknúť všetkých obžalovaných z vojnových zločinov.

Týka sa to aj vrátane generála Ratka Mladiča, ktorému sa pripisuje najväčšia zodpovednosť za zabitie 8000 bosnianskych Moslimov a podľa prokuratúry haagskeho tribunálu sa ukrýva v Srbsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nie je to len naša povinnosť voči svetu, je to niečo, čo dlžíme predovšetkým sebe a našim susedom," uviedol Tadič vo vyhlásení, v ktorom vzdal úctu obetiam masakry.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes je deň spomienky na srebrenické obete. Toto je deň, keď spomíname na všetky ostatné nevinné obete. Rešpektovaním obetí iných národov a pochopením nešťastia iných národov nájdeme silu na zmiernenie, bez ktorého sa život na Balkáne nemôže zlepšiť," dodal Tadič.

Smutné výročie si pripomenulo viac ako 30.000 ľudí

V pamätnom centre Potočari pri Srebrenici si výročie pripomenulo viac ako 30.000 ľudí. V rámci obradu pochovali 465 obetí, ktoré identifikovali v priebehu uplynulého roka. Na podujatí sa zúčastnilo viacero miestnych a medzinárodných hodnostárov, vrátane hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu OSN Carly del Ponte a vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne, slovenského diplomata Miroslava Lajčáka, ktorý na post nastúpil začiatkom júla.

SkryťVypnúť reklamu

Del Ponte v utorok označila za "škandalózne", že dvaja najviac zodpovední za masakru - bosnianskosrbský generál Ratko Mladič a vojnový prezident Radovan Karadžič - zostávajú na slobode. Lajčák vyhlásil, že cíti povinnosť preukázať úctu obetiam najhoršieho zverstva spáchaného v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Lajčák vyhlásil, že cíti povinnosť preukázať úctu obetiam najhoršieho zverstva spáchaného v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Lajčák suspendoval 35 policajtov

Len deň pred výročím Miroslav Lajčák zaviedol viacero pravidiel, ktoré majú pomôcť bosnianskym úradom dolapiť a stíhať osoby zodpovedné za srebrenickú masakru. Tiež nariadil bosnianskosrbskej polícii, aby odobrala pasy a cestovné dokumenty 93 podozrivým osobám, ktoré sú objektom vyšetrovania za možnú účasť na páchaní vojnových zločinov alebo za pomoc sieťam, ktoré podporujú obžalovaných z vojnových zločinov. Medzi dotyčnými je 35 bosnianskosrbských policajtov, ktorých okamžite suspendovali.

SkryťVypnúť reklamu

"Lajčák urobil spravodlivú vec pre nás, obete, lebo sme si to po všetkých tých rokoch zaslúžili," povedala Mirnesa Sinanovi†ová (21), ktorá prišla pochovať pozostatky svojho otca.

"Prišli sme sem vzdať úctu týmto obetiam a obetiam všetkých zverstiev, ktoré sa udiali v Bosne a Hercegovine," povedal moslimský člen kolektívneho prezídia krajiny Haris Silajdžič.

Starosta Srebrenice Abdurahman Malkič zdôraznil, že srebrenická tragédia nesmie zostať zabudnutá a vyjadril nádej, že všetci zodpovední budú postavení pred súd. "Srebrenica je symbolom genocídy, ku ktorej došlo v srdci Európy," povedal.

Na cintoríne v Potočari doteraz pochovali asi 3000 identifikovaných obetí masakry, iné na identifikáciu čakajú a telá zabitých stále objavujú v masových hroboch v okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Pozostalí žiadajú odškodné

K srebrenickej masakre došlo na sklonku 3,5-ročnej bosnianskej vojny po tom, čo bosnianskosrbské jednotky pod velením generála Ratka Mladiča 11. júla 1995 obsadili enklávu vyhlásenú za tzv. bezpečnú zónu OSN. Následne oddelili mužov od žien, detí a starcov. Mužov a chlapcov v bojaschopnom veku v priebehu niekoľkých dní postrieľali v okolitých lesoch.

Srebrenickú enklávu chránilo len asi 150 slabo vyzbrojených holandských vojakov mierovej jednotky OSN, ktorí nemali ani dostatočný mandát na ochranu zóny.

Napriek tomu, že boli zaregistrované veľké presuny srbských vojakov, OSN nenariadila nálety a Srebrenicu neochránila. Krátko po tom, čo Mladičove jednotky enklávu obsadili, holandskí vojaci OSN oblasť opustili a nechali miestnych Moslimov na milosť bosnianskosrbkým vojakom.

SkryťVypnúť reklamu

Preživší a pozostalí po obetiach masakry zažalovali holandskú vládu a OSN, od ktorých žiadajú odškodné a morálnu satisfakciu za zlyhanie pri ochrane enklávy.

Vo februári tohto roku Medzinárodný súdny dvor (MSD) skonštatoval, že srebrenická masakra bola genocídou, pričom zodpovednosť pripísal vtedajším bosnianskosrbským úradom.

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 100
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 802
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 405
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 428
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 732
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 592
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 250
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Martin Dendis na lavičke slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Osemnástka môže zabojovať o tretie semifinále v rade.


Peter Vretenička
Stanislav Lobotka (vľavo) a Sebastian Esposito v zápase Serie A SSC Neapol - Empoli FC.

Ak sa to Lobotkovi podarí, tak budú naňho navždy spomínať.


Oliver Okuliar.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Tréner Vladimír Országh na lavičke Slovenska v príprave na MS v hokeji 2025.

Slovenskí hokejisti odohrajú dvojzápas s Českom v Porube.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu