Adeleide 11. apríla (TASR) Hoci sa eutanázia v utorok stala legálnou len v Holandsku, v podstate ju tolerujú aj v Kolumbii, Belgicku a Švajčiarsku. V americkom štáte Oregon umožňuje legislatíva od roku 1996 "vraždu za asistencie lekára" v prípade pacientov v poslednom štádiu choroby, avšak zákon je oveľa reštrikčnejší ako v Holandsku. V tom istom roku zlegalizovali eutanáziu aj v austrálskom štáte Severné teritórium, no federálny parlament zákon o rok neskôr stiahol.
Austrálsky bojovník za legalizáciu eutanázie Philip Nitschke, ktorý chce zriadiť v medzinárodných vodách plávajúci hospic pre ľudí v terminálnom štádiu, uzákonenie tzv. vrážd z milosrdenstva v Holandsku privítal.
"Myslím, že práve teraz sme po prvý raz svedkami toho, že sa celý národ rozhodol podstúpiť krok, ktorý je priaznivým znamením pre to, čo bude podľa mňa absolútne nevyhnutná sociálna zmena vo všetkých krajinách civilizovaného sveta," komentoval Nitschke pre tlačovú agentúru Reuters rozhodnutie holandského Senátu.
Lekár však zároveň pripustil, že jeho projekt "plávajúceho hospicu" lode registrovanej v Holandsku -, ktorá sa dostala do hlavných titulkov správ cez víkend pred hlasovaním v holandskom Senáte bude pravdepodobne čeliť mnohým právnym námietkam a možno sa nikdy nezrealizuje. Varoval tiež, že mnoho chorých ľudí sa začne z praktických dôvodov sťahovať do Holandska.
Kontroverzný austrálsky lekár prezývaný Doktor Smrť v roku 1997 smrtiacou injekciou pomohol počas krátkej platnosti zákona o eutanázii v Severnom teritóriu štyrom pacientom v terminálnom štádiu ukončiť ich trápenie. V roku 1996 sa austrálske Severné teritóriá stali prvým územím na svete, kde legalizovali dobrovoľnú eutanáziu. Tento zákon však v krajine vyvolal ostrú diskusiu a po deviatich mesiacoch bol zrušený.
Holandský zákon "nabáda celý svet, aby uzákonil právo na dôstojnú smrť", vyhlásila politička Sandra Knacková, ktorá je navrhovateľkou zákona o eutanázii v parlamente štátu Južná Austrália. Knacková však neočakáva, že jej zákon juhoaustrálsky zákonodarný zbor schváli.
Naopak: odporcovia eutanázie v Austrálii neočakávajú, že by holandský zákon mal nejaký pozitívny efekt na zvyšok sveta a poukazujú na predchádzajúce zamietnutie legalizácie vrážd z milosrdenstva v celej Európe, Austrálii a Spojených štátoch.
Po Holandsku sa ďalšou výnimkou v Európe môže stať Belgicko, ktorého poslanci sa 20. marca dohodli na znení návrhu zákona legalizujúceho v určitých vymedzených prípadoch asistovanú samovraždu. O jeho prijatí bude onedlho hlasovať parlament.
Kontroverzná legislatíva bola od mája minulého roka predmetom verejných diskusií a značných právnych sporov. Proti právu na smrť ostro protestovali kresťanskí demokrati a obhajovala ho socialisticko-liberálno-zelená koalícia.
V prípade schválenia bude Belgicko po Holandsku druhou krajinou na svete, ktorá povoľuje eutanáziu. Belgický návrh je podobný holandskému zákonu.