New York 11. júla (TASR) - Západné krajiny pracujú na kompromisnom návrhu kosovskej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by dala etnickým Albáncom a Srbom štyri mesiace na dosiahnutie dohody o budúcom štatúte provincie - nepredpokladala by však automatické kroky k nezávislosti Kosova v prípade, že nové rozhovory stroskotajú. V utorok to oznámili diplomati v newyorskom sídle OSN.
Nový text by zohľadnil jednu z hlavných výhrad Ruska voči súčasnému návrhu rezolúcie, určite by však nahneval kosovských Albáncov, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie a ktorí čoraz naliehavejšie žiadajú nezávislosť.
Súčasný text vyzýva na ďalšie štyri mesiace rokovaní medzi Belehradom a Prištinou s tým, že v prípade neúspechu by sa automaticky spustil proces k nezávislosti Kosova - ak by BR nerozhodla inak.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin tento návrh označil za "neprijateľný", okrem iného z dôvodu, že kosovskí Albánci by s vyhliadkou na automatickú nezávislosť nemali záujem o seriózne rokovania.
Rusko o súčasnom texte odmieta čo i len diskutovať a vyslalo silné signály, že v prípade predloženia bude takúto rezolúciu vetovať.
"Musíme vyvinúť maximálne úsilie ... aby sme dospeli k prijateľnému kompromisnému riešeniu," povedal taliansky vyslanec pri OSN Marcello Spatafora.
Ako dodal, sponzori rezolúcie - členovia BR z EÚ a USA - si želajú seriózne rokovania medzi kosovskými Albáncami a Srbmi "bez vopred stanoveného výsledku".
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.