Paríž 11. apríla (TASR) - Francúzsky prezidentský palác začiatkom týždňa nechcel komentovať vyjadrenie bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda dďEstaing, že hlava štátu môže svedčiť pred sudcom, keďže to nezakazuje nijaký ústavný článok, informuje v dnešnom čísle francúzsky denník Le Monde.
Týmto vyjadrením sa exprezident pripojil k tým hlasom, ktoré požadujú, aby Chirac prišiel vypovedať pred sudcu Erica Halphena v afére prideľovania povolení na výstavbu bytov s nízkym nájomným v parížskej oblasti. Získané prostriedky sa údajne používali na financovanie politickej strany Združenie pre republiku (RPR). Hovorca Socialistickej strany (PS) Vincent Peillon privítal vyjadrenie Giscarda dďEstaing a označil ho za "zaujímavý príspevok".
Giscard dďEstaing sa k veci vyjadril so všetkou autoritou a zároveň aj iróniou, komentuje Le Monde. Bývalý prezident je presvedčený, že v roku 1981 prehral prezidentské voľby preto, lebo Chirac požiadal časť RPR, aby hlasovali proti nemu.
Nie je to prvý prípad, keď Giscard dďEstaing dostal Chiraca do ťažkostí: bývalý prezident totiž pred niekoľkými mesiacmi svojimi vyhláseniami vyjadril iný názor na fungovanie inštitúcií ako terajší prezident Chirac. Bolo to napríklad v prípade skrátenia prezidentského funkčného obdobia (zo sedem na päť rokov) alebo v zmene poradia volieb v roku 2002, pripomína Le Monde.
Giscard dďEstaing uviedol, že sám sa dvakrát dostavil pred súd. Lenže nespresnil, že prvýkrát sa v roku 1974 dostavil pred občiansky súd v spore s protikandidátom na úrad prezidenta Reném Dumontom. Druhýkrát súhlasil s výpoveďou pred súdom, keď svedčil vo veci pokusu o atentát, ktorého terčom bol sám, v apríli 1981 na Korzike.
Sudca Halphen chcel už minulý mesiac vypočuť "občana Jacqua Chiraca" ako svedka vo veci nelegálneho pridelenia povolení na výstavbu bytov s nízkym nájomným v čase, keď bol starostom Paríža. Povolenia prideľovala parížska radnica. Vyšetrovací sudca chce vedieť, či Chirac vedel o nezákonnom prideľovaní povolení na výstavbu domov a či vedel o nekalom financovaní RPR.
Chirac bol v rokoch 1976-94 predsedom RPR a v rokoch 1977-95 starostom Paríža. Aféru začal vyšetrovať v roku 1994 sudca Eric Halphen.
Kľúčová postava v tejto afére, už nebohý Jean-Claude Méry, bývalý člen ústredného výboru RPR, vo svojej pred smrťou zaznamenanej videonahrávke uviedol, že "všetci pracovali na príkaz Chiraca". Prepis záznamu videokazety priniesol denník Le Monde v septembri minulého roku ako posmrtné svedectvo Méryho.
roi pel