Vatikán 10. júla (TASR) - Vatikánsky dokument potvrdil jedinečnosť katolíckej cirkvi voči iným kresťanským cirkvám, ktoré označuje za "chybné".
Šestnásťstranová brožúra, ktorú dnes zverejnila Kongregácia pre náuku viery a schválil pápež Benedikt XVI., sa v podstate nelíši od predchádzajúceho dokumentu Dominus lesus. Vatikán ho vydal v roku 2000 a zaoberal sa rovnakými otázkami.
Vyhlásenie Dominus lesus, ktoré pred siedmimi rokmi zostavil súčasný pápež Joseph Ratzinger, keď bol predsedom Kongregácie, vyvolal nahnevané reakcie najmä medzi protestantmi v Nemecku a v Británii. Odborníci v Ríme očakávajú, že aj nový dokument spôsobí takúto odozvu.
Navyše zverejnenie dokumentu prichádza iba pár dní po tom, čo židovské skupiny vyjadrili sklamanie z pápežovho rozhodnutia oživiť tradičnú latinskú omšu. Naznačuje to, že Benedikt XVI. pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch narazí na nové prekážky vo svojich snahách o dialóg medzi náboženstvami.
Dokument, ktorý podpísal aj prefekt Kongregácie, kardinál William Levada, nesie názov Odpovede na otázky týkajúce sa niektorých aspektov náuky o Cirkvi.
Autori píšu, že dokument rozoberá "mylné" interpretácie a teologické "nedorozumenia", ktoré vznikli po prijatí Druhého vatikánskeho koncilu v 60. rokoch zameraného na modernizáciu cirkvi.
Väčšina nejasností a nedorozumení pramení z faktu, že podľa koncilu Kristova cirkev "existuje v" namiesto "je v" katolíckej cirkvi.
Použitie termínu "existuje" viedlo niektorých teológov k tomu, že ostatné kresťanské cirkvi by mali mať rovnocenné postavenie s rímskokatolíckou cirkvou.
Nový dokument odmieta túto interpretáciu s odôvodnením, že "oddelené" cirkvi a komunity, ako napríklad protestantské, majú určité "chyby".
Východné pravoslávne cirkvi sa v dokumente nazývajú "sesterské cirkvi" a "zvláštne alebo miestne cirkvi", kým kresťanské komunity vychádzajúce z reformácie "nemôžu byť podľa katolíckej náuky nazývané 'cirkvami' v pravom zmysle slova".
V dokumente sa ďalej uvádza, že dialóg s ostatnými kresťanskými cirkvami ostáva "jednou z priorít katolíckej cirkvi", ako to už Benedikt XVI. jasne povedal pri viacerých príležitostiach.