Spojené štáty americké v pondelok oznámili, že sú ochotné poskytnúť vyjednávačom v otázke budúcnosti Kosova viac času na dosiahnutie konsenzu. Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Sean McCormack uviedol, že Spojené štáty naďalej podporujú nezávislosť spornej srbskej provincie, ale chcú presvedčiť Rusko, aby nebránilo Bezpečnostnej rade OSN pri schvaľovaní rezolúcie o budúcom štatúte Kosova.
Návrh rezolúcie, ktorá vychádza z viac ako rok trvajúcich rokovaní medzi predstaviteľmi kosovských Albáncov a Belehradom, v konečnom dôsledku odporúča nezávislosť pre Kosovo. Srbsko myšlienku osamostatnenia Kosova rázne odmieta a Rusko, ktoré má v BR právo veta, odmieta akékoľvek riešenie, s ktorým nebude Belehrad súhlasiť.
"Chceme do tohto procesu zapojiť toľko strán, koľko bude možné vrátane Ruska, ale nemali by tu vládnuť mylné predstavy o tom, aký konečný výsledok od toho očakávame," povedal McCormack. Spojené štáty sú podľa neho ochotné poskytnúť vyjednávaniam niekoľko týždňov až mesiacov navyše.
Kosovo dnes vyzvalo Spojené štáty, aby stanovili termín pre nezávislosť provincie vzhľadom na to, že Rusko na pôde OSN zablokovalo proces k samostatnosti. Premiér Agim Ceku vyhlásil, že je potrebný "nový prístup" a opakovane naznačil možnosť jednostranného vyhlásenia nezávislosti.
"Bezpečnostná rada OSN nie je kvôli ruskému odporu schopná prijať rozhodnutie o štatúte Kosova," povedal Ceku v pravidelnom rozhlasovom príhovore. Pripomenul vyjadrenia amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý 10. júna v Tirane vyhlásil, že Západ bude "skôr skôr ako neskôr" konať v prípade, že Rusko bude v OSN naďalej blokovať oddelenie Kosova od Srbska.
"Prezident Bush povedal, že jedného dňa by sme mali povedať 'stačilo'," povedal Ceku. "Toto stačilo by malo mať dátum. Potrebujeme jasný kalendár, jasný dátum a jasný pokrok" pri riešení otázky štatútu Kosova, dodal premiér.
Do Kosova dnes pricestoval popredný americký diplomat, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Daniel Fried, ktorý má na programe stretnutie s Cekuom, prezidentom Fatmirom Sejdiuom a opozičnými lídrami. Pred príchodom do Kosova Fried vyzval Rusko, aby pracovalo na hľadaní riešenia, dodal však, že prezident Bush "veľmi jasne vyhlásil, že výsledkom (procesu) bude nezávislosť Kosova".
Fried do Kosova pricestoval v deň, keď Rusko vyslalo zatiaľ najsilnejší signál, že v BR OSN bude vetovať rezolúciu o nezávislosti provincie, ak nebude prijateľná pre Srbsko.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že "je možné akékoľvek riešenie" na základe dohody oboch zúčastnených strán. "Akékoľvek iné riešenie nemôže cez Bezpečnostnú radu prejsť," dodal.
Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie, čoraz netrpezlivejšie žiadajú nezávislosť. Patová situácia viedla k varovaniam zo strany veteránov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorí pohrozili novým ozbrojeným konfliktom v prípade spochybňovania nezávislosti Kosova. Juhosrbská provincia je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO ukončili dvojročný konflikt medzi separatistami z UCK a jednotkami Belehradu.
USA naznačili, že v prípade dlhých odkladov uznajú aj nezávislosť Kosova vyhlásenú jednostranne. Proti jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova je viacero štátov EÚ, ktoré argumentujú potrebou medzinárodného právneho základu takéhoto kroku. EÚ má v Kosove od OSN prevziať rolu medzinárodného garanta.
Šéf Misie OSN v Kosove Joachim Rücker má dnes vystúpiť pred BR OSN, kde bude podľa očakávaní varovať pred možnosťou ohrozenia demokracie v provincii, ak sa nerozhodne o jej štatúte.
Autor: zh