Haag 9. júla (TASR) - Pred haagskym tribunálom OSN sa dnes začal proces s bývalým veliteľom armády bosnianskych Moslimov Rasimom Deličom, obvineným z veliteľskej zodpovednosti za vraždy desiatok Srbov a Chorvátov, ktoré počas konfliktu z rokov 1992-95 spáchali zahraniční islamskí bojovníci, známi ako mudžahídi.
Penzionovaný generál je jeden z hŕstky Moslimov, ktorých Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obžaloval. Podľa prokuratúry Delič nezabránil mudžahídom v zabíjaní zajatcov a vraždy nepotrestal.
Žaloba ICTY sa na poslednú chvíľu pokúsila o presun procesu na bosniansky súd po tom, čo sudcovia prokuratúre obmedzili čas na predkladanie dôkazov a vypočúvanie svedkov.
Tribunál prokurátorom vyčlenil 170 pojednávacích hodín. V tomto čase má byť vypočutých 55 osôb. Žaloba chcela pôvodne predvolať 91 svedkov, neskôr zoznam skresala na 75. Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte je presvedčená, že za týchto podmienok nebude prokuratúra schopná predložiť väčšinu svojich dôkazov a Haag preto nie je vhodným miestom na proces.
Deličova právnička Vasvija Vidovičová presadzovala konanie procesu v Haagu. Argumentovala, že v prípade presunu do Sarajeva by jej mandant musel na pojednávanie čakať minimálne ďalších desať mesiacov.
ICTY obžaloval Deliča v roku 2005, okrem iného z vrážd, znásilňovania a brutálneho zaobchádzania so zajatými bosnianskymi Chorvátmi a Srbmi. Žalobu neskôr zmenili a generála obvinili len z veliteľskej zodpovednosti, nie zo spáchania zločinov. Delič sa tribunálu vzdal krátko po zverejnení žaloby a do otvorenia procesu ho podmienečne prepustili na slobodu. Do zadržiavacieho centra ICTY v Scheveningene sa vrátil 25. júna. Vznesené obvinenia odmietol.
Delič je jedným z najvyššie postavených bosnianskych Moslimov, ktorých ICTY obžaloval. Podľa prokuratúry v júni 1993 nezabránil bosnianskym vojakom a mudžahídom v zastrelení 24 chorvátskych zajatcov. Tiež nepotrestal mudžahídov, korí v júli 1995 zajali skupinu bosnianskosrbských vojakov a sťali dvoch z nich. Zvyšných väzňov nakoniec previezli do internačného tábora Kamenica, kde sťali ďalšieho bosnianskosrbského vojaka a nútili iných väzňov, aby pobozkali jeho hlavu. Hlavu neskôr zavesili na hák v miestnosti, kde väzňov zadržiavali, uvádza sa v žalobe. Mudžahídi sú tiež obviňovaní, že v septembri 1995 znásilnili tri bosnianskosrbské ženy a zavraždili ďalších srbských väzňov.
Podľa prokuratúry Deliča varovali, že mudžahídi "majú sklony páchať zločiny, osobitne zločiny na zajatých nepriateľských bojovníkoch a civilistoch", napriek tomu však proti nim nezakročil.
ICTY je v časovej tiesni, keďže procesy má skončiť do konca budúceho roku a do konca roku 2010 má uzavrieť aj odvolávacie konania. Na úteku však stále zostávajú štyria obvinení, vrátane dvoch najžiadanejších - bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. V roku 1993 vytvorený tribunál obžaloval viac ako 160 podozrivých, v drvivej väčšine Srbov.
1 2 20 ari ed