NIKÓZIA 9. júla (SITA/AFP) - Cyperský prezident Tassos Papadopoulos navrhol stretnutie so svojím rivalom, lídrom cyperských Turkov Mehmetom Alim Talatom. Stretnutie má byť snahou o pokračovanie v pozastavenej iniciatíve sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov (OSN) s cieľom obnoviť rozhovory o znovuzjednotení rozdeleného ostrova, oznámili v pondelok úrady. Hovorca vlády Vasilis Palmas povedal, že OSN zaslali Talatovi poštou oficiálny list vyzývajúci na osobné stretnutie, pretože zákulisné bilaterálne rokovania "dosiahli svoj limit". K posunu prišlo rok po podpise zmluvy z 8. júla, ktorú OSN považuje za historickú. Zmluvu podpísali obaja lídri a zaviazali sa v nej k vzniku technických komisií, ktoré budú riešiť "každodenné" problémy. "Po roku bez citeľných výsledkov vyplývajúcich zo zmluvy považujeme za vhodné pomocou stretnutia priniesť nový podnet smerom k jej naplneniu," povedal Palmas. V utorok povedie Talat tlačovú konferenciu, na ktorej sa bude hovoriť o "poslednom vývoji cyperského problému", informoval jeho úrad.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok gréckocyperských a tureckocyperských predstaviteľov, aby preukázali "predstavivosť a politickú odvahu" a začali seriózne rokovať o zjednotení rozdeleného stredomorského ostrova. Pan zároveň vyjadril poľutovanie, že takmer rok od dohody medzi oboma stranami o okamžitom odštartovaní vyjednávaní nedošlo k žiadnemu posunu. Pan uviedol, že riešenie leží na pleciach samotných Cyperčanov.
Na minuloročnom stretnutí sa Papadopoulos a Talat dohodli, že do konca júla vzniknú technické komisie, ktoré budú riešiť "každodenné" problémy. Obaja lídri si tiež vymenili zoznamy kľúčových záležitostí ktoré treba vyriešiť a sľúbili ich preštudovanie. Problematické kľúčové témy mali paralelne riešiť špeciálne komisie na oboch stranách. Zjednotenie Cypru malo byť založené na "zásade dvojzonálnosti, federatívneho riešenia s politickou rovnoprávnosťou oboch strán."
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď armáda Turecka obsadila severnú tretinu ostrova po neúspešnom pokuse o prevrat v Nikózii, ktorého cieľom malo byť pripojenie ostrova ku Grécku. Lídri cyperských Turkov vyhlásili v roku 1983 Severocyperskú tureckú republiku. Situáciu skomplikoval vstup gréckej časti ostrova do EÚ. Cyperskí Gréci neskôr tiež v referende odmietli plán OSN na zjednotenie, ktorý turecká časť ostrova v referende prijala.