Sarajevo 8. júla (TASR) - Predsedovia piatich strán bosnianskych Chorvátov sa dohodli na princípoch, ktoré budú presadzovať na nastávajúcich rokovaniach o reforme ústavy Bosny a Hercegoviny. Politici budú presadzovať zrušenie administratívneho rozdelenia krajiny na srbskú a moslimsko-chorvátsku časť. Ako pre dnešné vydanie denníka Oslobodjenje potvrdil Božo Ljubič, predseda strany HDZ 1990, dokument oficiálne podpíšu v najbližších dňoch.
Podľa bosnianskochorvátskych lídrov treba zrušiť súčasné rozdelenie Bosny na dve entity - moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Srbskú republiku (RS) - a vytvoriť nové územné a administratívne jednotky podľa etnických, geografických, historických a hospodárskych princípov.
Chorvátske strany budú požadovať, aby bola Bosna a Hercegovina usporiadaná ako decentralizovaná krajina s tromi úrovňami vlády. Podľa Oslobodjenja bolo v princípe dohodnuté, že bosnianski Chorváti "by nemali ísť pod tri jednotky", ktoré by predstavovali strednú úroveň vlády.
Po podpise predstaviteľmi bosnianskochorvátskych politických strán bude dokument slúžiť ako potvrdenie ich plnej zhody v otázke ústavného usporiadania prijateľného pre Chorvátov a bude tiež základom pre snahy o dosiahnutie dohody so zástupcami iných štátotvorných národov, povedal Ljubič.
Predseda strany HDZ BiH Dragan Čovič predtým navrhol, aby sa súčasné dve entity nahradili štyrmi územnými jednotkami - moslimskou, srbskou a chorvátskou, pričom hlavné mesto Sarajevo by bolo samostatným dištriktom.
Reformu bosnianskej ústavy si stanovil za jednu zo svojich priorít slovenský diplomat Miroslav Lajčák, ktorý začiatkom júla nastúpil na post vysokého reprezentanta medzinárodného spoločenstva v Bosne.
Bosna je na dve entity rozdelená na základe mierovej dohody z Daytonu, ktorá ukončila krvavý konflikt z rokov 1992-95. Toto usporiadanie malo zaistiť povojnovú stabilitu, v súčasnosti je však komplikované, neefektívne a finančné náročné.
Otváranie otázky povojnového usporiadania je v Bosne stále citlivou témou. Kým Bosniaci (Moslimovia) žiadajú centralizáciu krajiny, bosnianski Srbi rozhodne trvajú na zachovaní RS.