Takzvaná tridentská omša, v ktorej sú modlitby prednášané v latinčine, bola zrušená modernizačnými reformami v 60. rokoch minulého storočia po Druhom vatikánskom koncile (1962-65).
Latinská omša bola na istý čas zakázaná, v roku 1984 však vtedajší pápež Ján Pavol II. povolil, aby niektoré bohoslužby slávili v latinčine, no len za určitých striktných podmienok.
Pozorovatelia tvrdia, že Benedikt mal svojím nariadením "motu proprio" (z vlastnej pohnútky) v úmysle zmierniť konflikt s tradicionalistami v katolíckej cirkvi.
Pápež v dnes vydanom dekréte síce schválil širšie používanie latinskej omše, no miliarde katolíkov na celom svete zároveň odkázal, že jeho gesta dobrej vôle voči tradicionalistom sa nemusia obávať.
V Nemecku narodený najvyšší pontifex odmietol v liste biskupom kritiku, ozývajúcu sa z radov cirkvi, že tento jeho dlho očakávaný krok môže rozdeliť katolíkov a obrátiť späť ručičky na hodinách reforiem, ktoré sa uskutočnili v 60. rokov minulého storočia a ktorým oponujú mnohí tradicionalisti.
Druhý vatikánsky koncil totiž nahradil latinčinu v liturgii miestnymi jazykmi a uhladil texty, ktoré najmä židia pokladali za urážlivé a ktoré sa teraz môžu začať znovu používať.
"Táto obava je nepodložená," zdôraznil pápež v liste. "To, čo predošlé generácie považovali za posvätné, zostáva posvätným a vznešeným aj pre nás, a nemôže byť naraz zabudnuté alebo dokonca považované za škodlivé".
Katolíci na celom svete budú mať teraz pápežské požehnanie obrátiť sa na svojich kňazov a požiadať ich, aby celebrovali omšu v latinskom jazyku - a dokonca si podľa starého latinského rítu môžu dať krstiť deti a sobášiť sa.
Ak to kňaz odmietne, môžu sa veriaci obrátiť na svojho biskupa, od ktorého, ako povedal Benedikt XVI., "sa striktne vyžaduje, aby vyhovel ich želaniam". A ak ani v takom prípade nepochodia, môžu ísť až do Vatikánu. Predtým mali právomoc odobriť alebo odmietnuť používanie latinskej omše miestni biskupi.
Pápež zdôraznil, že jeho úmyslom bolo zmieriť sa s tradicionalistami, z ktorých niektorí boli natoľko nahnevaní na reformy Druhého vatikánskeho koncilu, že sa odštiepili od cirkvi a spôsobili tak prvú schizmu v modernej dobe.
Vlajkovou loďou tradicionalistov je Spoločnosť sv. Pia X., založená zosnulým francúzskym biskupom Marcelom Lefebvrom, ktorá tvrdí, že má približne milión členov.
"Ide o to, aby došlo k vnútornému zmiereniu v srdci cirkvi," vysvetlil Svätý Otec s tým, že cirkevní lídri v minulosti neurobili dosť pre to, aby dosiahli opätovné zmierenie alebo zjednotenie.
aktualizované o 15.20