Brusel 6. júla (TASR) - Srbský prezident Boris Tadič, rovnako ako aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sú presvedčení, že rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) medzi Európskou úniou a Srbskom sa podarí ukončiť do konca tohto roka.
Šéf EK po dnešnom stretnutí s Tadičom v Bruseli však vyhlásil, že na podpísanie SAA je potrebné, aby Belehrad plne spolupracoval s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
"Podpísanie SAA je kľúčovým krokom vo vzťahoch medzi EÚ a Srbskom a jej implementácia bude pre Srbsko bránou do Európy. Nadišiel čas, aby Srbsko zintenzívnilo svoje snahy na ceste k EÚ," uviedol Barroso, ktorý verí, že rokovania budú pokračovať bez problémov.
Európska komisia bude podľa jej predsedu aj naďalej podporovať integračné ambície Belehradu politicky i finančne, pretože vidí jeho budúcnosť v EÚ.
"Radi by sme videli Srbsko ako plnoprávneho člena únie, no zostáva ešte prejsť dlhú cestu. Budúcnosť Srbska je spojená s EÚ, nie s Ruskom, ani s Washingtonom. Nenamietame proti budovaniu dobrých vzťahov Srbska s Ruskom a USA, práve naopak, no budúcnosť Belehradu je v únii.
"Ponúkame Srbsku európsku budúcnosť, no všetko závisí od neho. Existujú určité problémy, ktoré treba vyriešiť," zdôraznil predseda EK, poukazujúc na potrebu plnej spolupráce Srbska s haagskym tribunálom.
Tadič podčiarkol, že si je tejto podmienky vedomý a preto je to jednou z priorít pre novú srbskú vládu. Srbský prezident vyjadril pred novinármi presvedčenie, že do decembra sa podarí dostať do Haagu všetkých vojnových zločincov, vrátane toho najhľadanejšieho - generála Ratka Mladiča.
Dokončenie tohto procesu považuje prezident za morálnu povinnosť Srbska a tiež za nevyhnutnosť pre dosiahnutie trvalého zmierenia na Balkáne.
V súvislosti s udelením štatútu kandidátskej krajiny, ktorý by Srbsko chcelo získať v budúcnom roku, Barroso odmietol konkretizovať možný termín, pretože nejde len o technickú, ale aj politickú otázku. Okrem spolupráce Srbska s ICTY považuje šéf EK za potrebné tiež vyriešiť kosovskú otázku, pretože v opačnom prípade to bude znamenať veľa problémov.
"Chápem ťažkosti, ktoré štatút Kosova predstavuje pre Srbsko. Ale povedzme si úprimne, terajšia situácia nie je udržateľná. Musíme hľadať politicky a právne jasné riešenie pre Kosovo," pripomenul Barroso.
Tadič s ním síce súhlasil v tom, že súčasný stav je neudržateľný, dal však opakovane najavo srbský nesúhlas s plánom osobitného vyslanca OSN pre Kosova Marttiho Ahtisaariho.
"Naša pozícia je absolútne jasné - neakceptujeme nezávislosť Kosova. Vieme, že terajšia situácia nie je udržateľná a sme ochotní rokovať. Kompromis však pre nás neznamená nezávislosť. Kosovo nesmie byť precedensom, ktorý by mohol byť veľmi nebezpečný nielen pre Balkán, ale aj pre iné regióny," varoval Tadič.
Srbský prezident sa v Bruseli stretol okrem Barrosa aj s vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierom Solanom.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem