Haag 5. júla (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dnes zamietol žiadosť prokuratúry o presunutie procesu s bývalým veliteľom bosnianskej armády Rasimom Deličom z Haagu do Sarajeva.
"Zastavenie procesu v súčasnej etape by nebolo v záujme justície," uviedol vo vyhlásení tribunálu sudca Bakone Moloto. Tribunál dodal, že proces s Deličom sa začne v pondelok 9. júla - ako sa plánovalo.
Prokuratúra ICTY žiadosť zdôvodnila tým, že po úprave žaloby a obmedzení času na prezentáciu svojich dôkazov a vypočúvanie svedkov haagsky tribunál nie je vhodným miestom na stíhanie Deliča.
Sudcovia však tieto tvrdenia odmietli a vyhlásili, že žaloba bude mať dostatok času na prezentáciu svojich argumentov a v prípade potreby bude môcť požiadať o predvolanie ďalších svedkov alebo pridelenie dodatočného času.
Tribunál svojho času obmedzil prokurátorom predkladanie dôkazov na 170 pojednávacích hodín. V tomto čase má byť vypočutých aj 55 svedkov. Žaloba chcela pôvodne predvolať 91 svedkov, neskôr zoznam skresala na 75. Hlavná prokurátorka ICTY Carla Del Ponte vyjadrila presvedčenie, že za týchto podmienok nebude prokuratúra schopná predložiť väčšinu svojich dôkazov.
ICTY Deliča (58) obžaloval v roku 2005, okrem iného z vrážd, znásilňovania a brutálneho zaobchádzania s bosnianskymi Chorvátmi a Srbmi zajatými počas vojny z rokov 1992-95. V medzičasom upravenej žalobe Delič čelí len obvineniam zo zodpovednosti za zločiny spáchané vojakmi pod jeho velením. Skutočnosť, že Delič nie je stíhaný za vykonanie zločinu, prokuratúra uviedla ako argument pre presunutie procesu do Bosny.
Delič sa tribunálu vzdal krátko po zverejnení žaloby a do otvorenia procesu ho podmienečne prepustili na slobodu. Do zadržiavacieho centra ICTY v Scheveningene sa vrátil 25. júna. Vznesené obvinenia odmietol.
Delič je jedným z najvyššie postavených bosnianskych Moslimov, ktorých ICTY obžaloval. Podľa prokuratúry v júni 1993 nezabránil bosnianskym vojakom a islamským bojovníkom, známym ako mudžahídi, v zastrelení 24 chorvátskych zajatcov. Tiež nepotrestal mudžahídov, ktorí v júli 1995 zajali skupinu bosnianskosrbských vojakov a sťali dvoch z nich. Zvyšných väzňov nakoniec previezli do internačného tábora Kamenica, kde mudžahídi sťali ďalšieho bosnianskosrbského vojaka a nútili iných väzňov, aby pobozkali jeho hlavu. Hlavu neskôr zavesili na hák v miestnosti, kde väzňov zadržiavali, uvádza sa v žalobe. Mudžahídi sú tiež obviňovaní, že v septembri 1995 znásilnili tri bosnianskosrbské ženy a zavraždili ďalších srbských väzňov.
ICTY má procesy uzavrieť do konca roku 2010. Na úteku zostávajú štyria obvinení, vrátane dvoch najžiadanejších - bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. V roku 1993 vytvorený tribunál obžaloval viac ako 160 podozrivých, v drvivej väčšine Srbov.