Berlín 5. júla (TASR) - Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič dnes vylúčil rozdelenie Kosova a varoval, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti odštiepeneckej provincie by bolo "veľmi nebezpečnou cestou".
"Nemyslíme si, že akékoľvek delenie bude stabilizovať región," povedal Jeremič na tlačovej konferencii v Berlíne po stretnutí s nemeckým partnerom Frankom-Walterom Steinmeierom. Jeremič navštívil Berlín v rámci turné po viacerých európskych metropolách, kde argumentuje proti nezávislosti Kosova.
Srbsko a Rusko sa stavajú proti Západom podporovanému plánu, na základe ktorého by malo Kosovo získať nezávislosť. Rusko na pôde Bezpečnostnej rady OSN blokuje návrhy kosovských rezolúcií a naznačilo, že bude vetovať riešenie neprijateľné pre srbskú stranu. Belehrad Kosovu ponúka veľmi širokú autonómiu. Lídri kosovských Albáncov varovali, že neustále odkladanie riešenia môže viesť k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti.
"My na Balkáne máme veľmi zlé skúsenosti s jednostrannými krokmi. Myslím si, že by bolo veľmi nebezpečné, vydať sa touto cestou a veľmi by som chcel odradiť všetkých aktérov od jednostranných činov..., určite nás to nepriblíži k mieru a stabilite," povedal Jeremič.
USA pre prípad ruského veta v BR OSN naznačili, že môžu uznať jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova. Európske krajiny sú však proti a trvajú na potrebe oficiálnej rezolúcie. Potreba bilaterálneho uznávania nezávislosti Kosova by totiž mohla rozbiť krehkú jednotu EÚ, ktorá má v Kosove od OSN prevziať rolu medzinárodného garanta.
"Z viacerých dôvodov, našou snahou musí byť dosiahnutie spoločného postoja v Bezpečnostnej rade, aby sme mali jasný základ podľa medzinárodného práva," povedal Steinmeier.
Podľa spolkového ministra nie je možné povedať, či pondelkové rokovania prezidentov Ruska a USA, Vladimira Putina a Georgea W. Busha, viedli k pokroku v otázke Kosova. Steinmeier sa tiež vyslovil proti rozdeleniu Kosova a vyhlásil, že je za riešenie, ktoré zachová Kosovo ako multietnické územie.
Úvahy o rozdelení Kosova na srbskú a albánsku časť sa oživili v súvislosti s patovou situáciou okolo budúcnosti provincie. Podľa západných diplomatických zdrojov sa o takejto možnosti už "neformálne" hovorilo, rozdelenie však prichádza do úvahy ako úplne posledná možnosť.
Steinmeier a Jeremič tiež privítali pokrok v rokovaniach o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) medi EÚ a Srbskom. Jeremič vyjadril nádej, že rozhovory sa ukončia do septembra a dohodu - prvý krok k prípadnému členstvu v únii - bude možné podpísať do konca roka.
EÚ obnovila rokovania o SAA so Srbskom v júni po viac ako ročnom zmrazení pre nedostatočnú spoluprácu s haagskym tribunálom OSN.
2 3 ari ed