Na galevečere, ktorý sa uskutoční v sobotu 7. júla v Lisabone, vyhlásia novodobých sedem divov sveta. V celosvetovom hlasovaní súťažilo v užšom výbere 20 stavieb postavených pred rokom 2000.
S nápadom nahradiť sedem divov antického sveta a oživiť prestíž tohto titulu prišiel švajčiarsky filmár Bernard Weber. Ten v roku 2001 založil nadáciu s názvom New7Wonders, ktorá pod mottom Naše dedičstvo je naša budúcnosť o rok neskôr spustila kampaň s cieľom nájsť semifinalistov. Tých sa nakoniec nazbieralo 77.
Slovenské divy sa do tohto výberu nedostali, na rozdiel od Pražského hradu, Karlovho mostu či budovy budapeštianskeho parlamentu.
Do súťaže o nových sedem divov sveta, ako sa budú stavby oficiálne volať, sa mohla nahlásiť ktorákoľvek stavba v zachovalom stave postavená človekom pred rokom 2000.
V roku 2005 sa na stránke www.new7wonders.com spustilo hlasovanie, ktoré určilo finalistov – 20 stavieb plus jedného čestného člena, pyramídy v Gíze.
Zúrivé kampane a stávky
Jednotlivé krajiny medzi sebou rozpútali zúrivý boj o zaradenie na zoznam. Kampane s cieľom presvedčiť obyvateľov krajiny, aby hlasovali za „ich“ pamiatku, spustila peruánska aj čílska vláda.
Na hlasovaní sa rozhodli zarobiť aj stáviekchtiví jedinci a stávkové spoločnosti.
Kurzy na jednotlivých kandidátov ponúkali jednotlivé stávkové kancelárie na celom svete.
Kto príde
Galavečer sa bude konať na najväčšom portugalskom štadióne – Estadio Da Luz v Lisabone. Mala by tam byť Hillary Swanková, Jennifer Lopez, Neil Armstrong, Chaka Khan, Jose Carreras, Joaquin Cortés, Ben Kingsley a ďalší.
Pôvodné divy
Sedem divov antického sveta zostavil v 2. storočí pred naším letopočtom helénsky filozof Filón byzantský. Do zoznamu unikátnych starovekých stavieb sa dostali Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiova socha Dia v Olympii, maják na ostrove Faros pri Alexandrii, rodský Kolos a mauzóleum v Halikarnase.
Existencia záhrad nie je dostatočne dokázaná, chrám v Efeze a socha Dia sa stali obeťou požiaru a posledné tri podľahli zemetraseniu. Siedmy div sveta – pyramídy v egyptskej Gíze – stoja dodnes.
Práve egyptská vláda ako jediná vyjadrila nespokojnosť s anketou. Odmietli sa stretnúť s organizátormi a ani nepovolili Portugalsku vydať známky s vyobrazením pyramíd ako jedného z kandidátov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: mit