SOUL 5. júla (SITA/AFP) - Južná Kórea vo štvrtok oznámila, že loď prevážajúca 6200 ton paliva odpláva budúci týždeň do Severnej Kórey. KĽDR sa v prvej fáze svojho jadrového odzbrojenia na základe februárovej šesťstrannej dohody z Pekingu zaviazala uzavrieť a zapečatiť jadrový reaktor v Jongbjone výmenou za 50 tisíc ton paliva.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie oznámilo, že prvú časť energetickej pomoci dodá na žiadosť Pchjongjangu ešte pred úplným uzavretím jadrového reaktora. Spojené štáty nevyjadrili nijaké námietky voči takémuto postupu. Oba kórejské štáty sa dohodli, že sa pokúsia celú dodávku ukončiť do 20 dní. Ministerstvo pre zjednotenie zároveň informovalo, že "splnia dohodu a pošlú prvú časť energetickej pomoci pred 14. júlom". Loď vypláva z juhokórejského prístavu Ulsan a pripláva do severokórejského prístavu Sonbong.
Ďalšiu dávku 950 tisíc ton ekvivalentnej pomoci ako aj diplomatické ústupky Pchjongjang dostane po úplnom znefunkčnení svojich jadrových zariadení a plnej spolupráci s jadrovými inšpektormi.
Po návšteve čínskeho ministra zahraničia Janga Ťie-čchia, ktorý v stredu odletel zo Severnej Kórey, vzrástli nádeje, že uviaznutý proces jadrového odzbrojenia Severnej Kórey bude konečne obnovený. Pchjongjang vyhlásil, že je pripravený na spoluprácu.
Severná Kórea síce deklarovala ochotu pokračovať v procese jadrového odzbrojenia, no minulý týždeň neohlásene otestovala tri rakety zem-zem krátkeho doletu. Podľa predstaviteľov amerického ministerstva obrany išlo o tretí test rakiet krátkeho doletu v priebehu jedného mesiaca. Preto Pchjongjang podľa Američanov stále predstavuje hrozbu. Severná Kórea ešte v roku 2002 vykázala z krajiny inšpektorov OSN, čo viedlo k medzinárodnej kríze, ktorá minulý rok vyvrcholila testom jadrovej zbrane. Na základe prelomovej dohody z februára tohto roku sa Pchjongjang zaviazal odstaviť a zapečatiť jadrový reaktor výmenou za pomoc medzinárodného spoločenstva a diplomatické ústupky.