BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Po štyroch mesiacoch psychického teroru sa v stredu dostal na slobodu reportér BBC Alan Johnston, ktorého v Pásme Gazy 114 dní zadržiavala extrémistická skupina. Johnston bol najdlhšie zajatým zahraničným novinárom na palestínskych územiach. Po jeho prepustení z rúk extrémistickej skupiny Armáda islamu reportéra zaviedli do domu odvolaného palestínskeho premiéra Ismáíla Haníju. Jeho hnutie Hamás žiadalo oslobodenie reportéra odvtedy, čo násilne prebralo kontrolu nad Pásmom Gazy. Hamás teraz dúfa, že si o ňom Západ poopraví mienku.
Korešpondenta BBC zajali 12. marca v Gaze militanti dovtedy málo známej organizácie Armáda islamu. V utorok sily Hamásu zaujali pozície v okolí bašty tejto extrémistickej skupiny a vystupňovali tlak na jeho prepustenie. Hamás tvrdil, že vie, kde uneseného novinára hľadať, ale z obáv o jeho bezpečnosť nezasiahol. Organizácia sa totiž vyhrážala, že pri akomkoľvek pokuse o jeho oslobodenie novinára zabije. "Prepustenie Johnstona je správou pre svet, že Hamás je schopný zaručiť bezpečnosť a stabilitu v Pásme Gazy," vyhlásil čelný predstaviteľ militantného palestínskeho hnutia v stredu pre agentúru AP. Músa Abú Marzúk, zástupca šéfa politického úradu Hamásu, povedal, že je novou povinnosťou Hamásu "zaistiť bezpečnosť a stabilitu pre všetkých občanov Pásma Gazy". Haníja, ktorý stojí na čele Hamásu v Pásme Gazy, odmietol na tlačovej konferencii s Johnstonom zverejniť detaily dohody vedúcej k prepusteniu britského reportéra .
Johnston krátko po prepustení hovoril v telefonickom interview pre televíziu BBC o "hrozných" zážitkoch spojených so svojím únosom a vyjadril veľkú vďačnosť všetkým, ktorí pracovali na jeho prepustení. "Byť na slobode je tá najúžasnejšia vec. Bol to desivý zážitok byť 16 týždňov v zajatí," povedal novinár z domu lídra hnutia Hamás. "Som nesmierne vďačný všetkým ľuďom, ktorí pracovali na mojom prepustení na palestínskej strane, britskej vláde, celej BBC od hora až dole a obrovskej podpore od poslucháčov BBC." Johnston povedal, že väčšinu času v zajatí mal rádio a potvrdil, že miera záujmu o jeho prípad preňho znamenala "obrovskú psychologickú vzpruhu". Na otázku ako sa cíti, Johnston odpovedal: "Myslím, že mi je fajn. Veľmi dlhý čas som bol pod mimoriadnym stresom a psychologickým tlakom a značne náročné je udržať myseľ na správnom mieste ... (bol to) neustály boj," povedal novinár. "Cítim, že som tým pravdepodobne prešiel tak dobre, ako sa len dalo," uzavrel Johnston.
Haníja tiež v stredu vyjadril nádej, že sa podarí dosiahnuť dohodu o prepustení izraelského vojaka Gilada Šalita, ktorého zadržiavajú v Gaze od júna minulého roka. "Dúfame, že únos Šalita sa skončí dobrou dohodou, ktorá zaistí prepustenie našich zajatcov," povedal Haníja na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po prepustení Johnstona na slobodu. Izrael viackrát zopakoval, že s Hamásom o Šalitovom prepustení vyjednávať nebude. Šalita zajali militanti z Hamásu a dvoch ďalších skupín 25. júna minulého roka na izraelskej vojenskej základni neďaleko Pásma Gazy. Rokovania o prepustení 20-ročného izraelského vojaka, v ktorých úlohu sprostredkovateľa zohrával Egypt, sa viackrát skončili bezvýsledne.
Prepusteniu britského novinára predchádzalo vyhlásenie náboženského ediktu alebo fatvy, ktorý vydal popredný moslimský duchovný Sulajám al-Daja. Informoval o tom v stredu hovorca Výborov ľudového odporu Abú Madžíd. Podľa neho únoscovia nedostali za Johnstona žiadne výkupné, ale "počúvali slová veľkého duchovného, ktorý vydal fatvu, v ktorej vyzval na bezpodmienečné prepustenie britského novinára".
Potešenie z prepustenia britského reportéra vyjadrili viacerí predstavitelia vrátane Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ), ktorá dúfa, že to povedie k oslobodeniu ďalších unesených pracovníkov médií na celom svete. "Prepustenie Alana by malo povzbudiť medzinárodné spoločenstvo, aby podnikalo intenzívne kroky na oslobodenie unesených novinárov počas vykonávania ich povolania," povedal predseda IFJ Jim Boumelha. Podľa IFJ rozličné skupiny momentálne zadržiavajú 29 zahraničných novinárov.