SME

Rath varuje pred odchodom slovenských sestier

Praha 4. júla (TASR) Poslanec a bývalý český minister zdravotníctva David Rath (ČSSD) varoval pred vlnou poklesu záujmu slovenských zdravotných sestier ...

Praha 4. júla (TASR) Poslanec a bývalý český minister zdravotníctva David Rath (ČSSD) varoval pred vlnou poklesu záujmu slovenských zdravotných sestier a lekárov o prácu v českých nemocniciach. Rath tvrdí, že personálna situácia je natoľko vážna, že niektoré české nemocnice dokonca zvažujú uzavretie aj celých oddelení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Bol som prekvapený touto informáciou, pretože za posledných asi sedem rokov nebol problém so stredným zdravotníckym personálom, ale ani lekármi, pretože Slovensko nás veľmi zásobovalo. Teraz som bol informovaný o tom, že tá situácia, pokiaľ ide o zdravotné sestry, už začína byť tragická. Napríklad, vo Fakultnej nemocnici Motol, na interne, zvažujú nutnosť uzavretia niektorých oddelení kvôli nedostatku personálu, že údajne klesá záujem tých slovenských zdravotníkov pracovať v ČR," povedal exminister pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ratha, ktorý je v sociálnej demokracii tieňovým ministrom zdravotníctva, dôvodom odchodu slovenských sestier späť na Slovensko je príliš pomalý rast platov v kombinácii so zlepšujúcimi sa finančnými podmienkami v ich vlasti.

"Platy zdravotníkov v tomto roku rastú najpomalšie za posledných asi sedem rokov. Na budúci rok to bude ešte horšie tak v štátnej sfére, ako aj v krajských nemocniciach, kde je to zlé už niekoľko rokov. Mám veľký strach, že zdravotníci budú nielen že nespokojní, ale že tú nespokojnosť budú prezentovať napríklad odchodom do zahraničia, odchodom do iných oblastí. Takže české zdravotníctvo sa v najbližšej dobe bude potýkať s vážnymi problémami," varoval exminister.

"Na jednej strane pre Slovensko - je to dobre. Na druhej strane pre Českú republiku - to bude znamenať vážny problém. Je to spôsobené možno tým, že tá reforma na Slovensku sa skončila a 'presťahovala sa' do Čiech. Kým v minulosti tá reforma vyháňala zdravotníkov zo Slovenska do Čiech, tak teraz sa zdá, že situácia sa mení a že by to mohol byť skutočne vážny problém," spresnil David Rath.

SkryťVypnúť reklamu

Varovanie poslanca Ratha je však podľa hovorcu českého ministerstva zdravotníctva Tomáša Cikrta iba "politickou fabuláciou tieňového ministra". Ministerstvo priznáva, že zdravotných sestier je v českých fakultných aj krajských nemocniciach nedostatok, ale spochybňuje, že by slovenské sestričky z Česka odchádzali.

"To je iba nepodložená špekulácia pána poslanca Ratha. My samozrejme máme akútny nedostatok sestier, čo súvisí aj so zmenami vo vzdelávaní, keď nám (po zavedení 9. tried) vypadol celý ročník, a preto sú u nás sestry zo Slovenska určite vítané. Nezaznamenali sme žiadnu zmenu záujmu (slovenských sestier) o prácu v českých nemocniciach. Ten príliv je stály, kontinuálny, a myslím si že nebude prerušený ani v budúcnosti," povedal Cikrt pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva odmieta aj argument, že platy českých zdravotníkov sa v ostatnom čase zvyšujú pomalšie než u iných zamestnaneckých skupín. Podľa Cikrta tarifné zložky platu síce rastú pozvoľna, ale vďaka príplatkom a službám sa čistý príjem zdravotníkov, vrátane sestier, výrazne zvyšuje.

Podľa českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistík bolo na konci decembra 2006 v Česku 81.417 zdravotných sestier a ďalších 1251 miest sestier zastávali muži. Ústav však zamestnancov podľa štátnej príslušnosti nerozlišuje. Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva Tomáša Cikrta necelých desať percent sestier v Česku je zo Slovenska. V prípade lekárov je tento podiel ešte menší.

Výroky exministra Davida Ratha o trende odchodu slovenských sestier z Česka a krízovej personálnej situácii na niektorých oddeleniach odmietla aj hovorkyňa najväčšej českej nemocnice, Fakultnej nemocnice Motol v Prahe, Eva Jurinová. O žiadnom odchode slovenských sestier z nemocnice, ani o hrozbe uzavretia oddelení na interne nevie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie, vôbec nie. Nie, nezaznamenali sme ani jeden prípad," konštatovala pre TASR predstaviteľka nemocnice, ktorá zamestnáva vyše 5000 ľudí. Takmer desať percent zamestnancov motolskej nemocnice tvoria občania SR.

"Zo Slovenska je to 446 zamestnancov, z toho je lekárov 62, sestier 273, pomocný zdravotnícky personál tvorí 90 zamestnancov, technicko-hospodárskych je päť a v robotníckych profesiách je 16. Tak," spresnila Jurinová.

Dôležitosť postavenia slovenských zamestnancov tejto nemocnice vyplýva aj z toho, že okrem Slovákov je v nemocnici už iba deväť ďalších zamestnancov z krajín EÚ a ďalších 23 z nečlenských krajín únie. Poliaci sú v tejto nemocnici iba štyria, Bulhari traja, po jednom z Rumunska a Litvy. Napríklad z Ukrajiny zamestnáva FN Motol desať osôb, vrátane troch lekárov a štyroch sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnými dôvodmi, prečo poslanec ČSSD David Rath personálne problémy zdravotníctva zveličuje, môžu byť jeho politické postoje a zásadné odmietanie zdravotníckej reformy, ktorú český minister Tomáš Julínek (ODS) v mnohom navrhol podľa slovenského vzoru.

"Tá Julínkova reforma je skutočne veľmi tvrdá prakticky pre všetkých ľudí, ale aj pre zdravotníkov, a neprináša žiadne pozitívum, žiadnu dobrú vec. Takže z môjho pohľadu, z pohľadu mnohých ďalších odborníkov, by mala spadnúť pod stôl. To by bolo asi to najlepšie, čo by sa jej mohlo prihodiť. Ak by sa to podarilo, tak by mohli oslavovať občania Českej republiky aj zdravotníci, pretože ani pre jednu z týchto skupín neprináša nič dobré," tvrdí Rath o reforme, o ktorej budú českí poslanci rozhodovať v auguste.

Česká republika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 027
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 232
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 488
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 401
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 237
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 714
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 002
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 644
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu