BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Popri hlavnej úlohe, vypracovaní návrhu tzv. Reformnej zmluvy EÚ, sa Portugalsko počas svojho polročného predsedníctva EÚ chce v rámci modernizácie európskej ekonomiky a spoločnosti sústrediť na debatu o vytváraní trvalo udržateľných pracovných miest, zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov a boj proti chudobe. Portugalsko chce viesť tiež diskusiu o akčnom pláne v oblasti energetiky s dôrazom na jej efektívnosť, prioritne sa zaoberať problémami s vodou a situáciou v súvislosti so suchom, či otázkou implementácie efektívnej Európskej námornej politiky. Na stretnutí s novinármi v Bratislave to povedal veľvyslanec Portugalska na Slovensku José Vieira Branco, ktorý informoval o prioritách portugalského predsedníctva EÚ, ktoré potrvá do konca roka.
"Už sa nepokúšame prijať ústavnú zmluvu. Nová zmluva bude medzinárodnou zmluvou a nebude mať ústavný charakter, pričom jej zámerom nie je nahradiť existujúce zmluvy," povedal Branco na margo novej Reformnej zmluvy EÚ, ktorá by mala byť prijatá na stretnutí šéfov štátov a vlád v Lisabone 18. a 19. októbra.
Zo zahraničných priorít počas portugalského predsedníctva Branco spomenul nadviazanie strategického partnerstva s Afrikou a zintenzívnenie dialógu s Ruskom, Indiou, Čínou a Brazíliou. Pozornosť chce Portugalsko venovať aj dôležitým medzinárodným otázkam, medzi ktoré patrí otázka budúcnosti Kosova, kríza v sudánskom regióne Dárfúr, mierový proces na Blízkom východe a Irán.
"Dosiahli sme, čo sme chceli," povedal na margo dohody o novej európskej zmluve (Reformnej zmluve EÚ) dosiahnutej na júnovom summite chargé d'affaires nemeckého veľvyslanectva Klaus-Jochen Gühlcke. Našou snahou bolo posilniť transparentnosť a efektívnosť EÚ a to sa podarilo. Schopnosť únie konať je teraz na dlhé obdobie garantovaná, dodal. Z ostatných dôležitých rozhodnutí, ktoré sa uskutočnili počas nemeckého predsedníctva EÚ, Gühlcke vyzdvihol prijaté opatrenia v oblasti energetiky a ochrany klímy, a to plán na zníženie emisií škodlivých skleníkových plynov o 20 percent do roku 2020 a dosiahnutie 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov energie za rovnaké obdobie.
Za veľmi užitočnú spoluprácu označila veľvyslankyňa Slovinska Maja Lovrenčičová-Sveteková 18-mesačný program troch predsedníctiev EÚ - bývalého nemeckého, súčasného portugalského a nadchádzajúceho slovinského, ktorý je doteraz prvým takýmto spoločným úsilím. Úlohou slovinského predsedníctva bude implementovať tento program, prioritnou bude naďalej aj lisabonská stratégia, zdôraznila veľvyslankyňa. Slovinsko podporuje rozširovanie EÚ a mimoriadnu pozornosť chce venovať európskej perspektíve západného Balkánu, zdôraznila Lovrenčičová-Sveteková.