SOUL 4. júla (SITA/AFP) - Po návšteve čínskeho ministra zahraničia Janga Ťie-čchia, ktorý v stredu odletel zo Severnej Kórey, vzrástli nádeje, že uviaznutý proces jadrového odzbrojenia Severnej Kórey bude konečne obnovený. Pchjongjang vyhlásil, že je pripravený na spoluprácu. Jang sa vrátil do Pekingu po utorkovom stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom, ktorý po stretnutí povedal, že sa "objavili známky uvoľnenia vzťahov na Kórejskom polostrove", citovala Kimove zriedkavo zmierlivé slová čínska tlačová agentúra Sin-chua (Nová Čína).
Kim ďalej povedal, že "všetky strany by mali uskutočniť prvotné kroky" v zmysle februárovej šesťstrannej dohody z Pekingu, ktorá je zmluvným základom pre severokórejské jadrové odzbrojenie. KĽDR sa v prvej fáze zaviazala uzavrieť a zapečatiť jadrový reaktor v Jongbjone výmenou za 50 tisíc ton paliva.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie oznámilo, že budúci týždeň začne s dodávkami paliva, pričom na začiatku Soul dodá približne 5 až 10 tisíc ton. Oba kórejské štáty sa dohodli, že sa pokúsia celú dodávku ukončiť do 20 dní. Spojené štáty, ktoré sú spolu s KĽDR, Južnou Kóreou, Japonskom, Čínou a Ruskom súčasťou februárovej dohody, povedali, že nebudú namietať voči žiadosti Pchjongjangu začať s dodávkami ešte pred úplným uzavretím jadrového reaktora.
Severná Kórea je pripravená úzko spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) pri ukončení jadrového programu, ktorý môže smerovať aj k výrobe zbraní, zverejnila v utorok MAAE vo svojej dôvernej štvorstranovej správe.
Severná Kórea síce deklarovala ochotu pokračovať v procese jadrového odzbrojenia, no minulý týždeň neohlásene otestovala tri rakety zem-zem krátkeho doletu. Podľa predstaviteľov amerického ministerstva obrany išlo o tretí test rakiet krátkeho doletu v priebehu jedného mesiaca. Preto Pchjongjang podľa Američanov stále predstavuje hrozbu. Severná Kórea ešte v roku 2002 vykázala z krajiny inšpektorov OSN, čo viedlo k medzinárodnej kríze, ktorá minulý rok vyvrcholila testom jadrovej zbrane. Na základe prelomovej dohody z februára tohto roku sa Pchjongjang zaviazal odstaviť a zapečatiť jadrový reaktor výmenou za pomoc medzinárodného spoločenstva a diplomatické ústupky.