LISABON 3. júla (SITA/AP) - Rastúce medzinárodné postavenie Brazílie presvedčilo Európsku úniu, aby jej ako najväčšej krajine Latinskej Ameriky ponúkla politickú a ekonomickú spoluprácu. Únia si želá mať popri Číne a Rusku Brazíliu za svojho "strategického partnera". Rozšírenie rozsahu vzájomných vzťahov EÚ a Brazílie je jedným z hlavných cieľov Portugalska, ktoré bude v stredu hostiteľom medzinárodného summitu v hlavnom meste Lisabon.
Strategická dohoda pomôže EÚ a Brazílii vytvoriť zhodu v takých medzinárodných otázkach, ako je svetový trh, energetika, klimatické zmeny, reforma Európskej únie a ľudské práva, oznámil v správe predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. "Tým, že sme navrhli upevnenie vzťahov, sme uznali kvalifikáciu Brazílie na vstup do exkluzívneho klubu našich strategických partnerov," povedal Barroso.
Brazílsky prezident Luis Inacio da Silva musí teraz pripraviť vlastné odporúčania, ako by spolupráca mala fungovať. Da Silva bude rokovať s Barrosom a portugalským premiérom Josém Socratesom, ktorý do konca roka stojí na čele portugalského predsedníctva EÚ. Na summite sa zúčastnia aj vedúci predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana, komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson a ďalší vysokí úradníci. Po rokovaniach sa da Silva stretne na pracovnom obede s francúzskym prezidentom Nikolasom Sarkozym, španielskym premiérom Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom a talianskym premiérom Romanom Prodim. Vo štvrtok pricestuje na oficiálnu návštevu Bruselu.
Nie je možné predpovedať, kedy dôjde k podpisu dohody. Obchodné rokovania medzi EÚ a latinskoamerickým združením voľného obchodu Mercosur pozostávajúceho z 5 členov, ktorého dominantným členom je Brazília, sa prerušili v roku 2004. EÚ a Brazília majú podpísanú limitovanú bilaterálnu zmluvu o spolupráci z roku 1992. Napriek tomu je EÚ hlavným obchodným partnerom Brazílie rovnako, ako je Brazília hlavným latinskoamerickým obchodným partnerom únie.
Brazíliu, jednu z rozvíjajúcich sa svetových ekonomík, pozvali minulý mesiac na summit G8. Jej hrubý domáci produkt dosiahol minulý rok 3,7 percenta a očakáva sa, že tento rok prekoná 4 percentá. EÚ organizuje pravidelné summity s Čínou, Indiou a Ruskom. Spolu s Brazíliou dosiahnu tieto krajiny štvrtinu celkového svetového hrubého domáceho produktu. Analytici hovoria, že do roku 2025 môže podiel dosiahnuť až 45 percent.