Priština 3. júla (TASR) - Kosovo bude "nútené konať" vo veci svojej nezávislosti od Srbska, ak na pôde OSN nedôjde k pokroku pri riešení budúcnosti provincie. Vyhlásil to dnes kosovský premiér Agim Ceku, čím podporil obavy z jednostranného vyhlásenia nezávislosti.
Ceku varoval, že Západu hrozí strata vierohodnosti, ak bude Rusko naďalej blokovať oddelenie Kosova od Srbska.
"Ak tento proces nebude fungovať, medzinárodné spoločenstvo nám musí ponúknuť inú alternatívu," povedal Ceku v rozhovore pre agentúru Reuters. "Dávame prednosť diplomatickej ceste. Ale ak nebudeme vidieť žiadnu nádej, žiadne jasno, žiadnu istotu, žiadne snahy, potom budeme nútení konať," dodal.
Ceku sa vyhol odpovedi na otázku, ako dlho budú kosovskí Albánci čakať. Jeho vyjadrenia však zrejme vyvolajú obavy EÚ, že Kosovo sa blíži k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti, čo by otriaslo jednotou únie v poslednom povojnovom probléme Balkánu a čo by mohlo v regióne vyvolať chaos.
Niektorí členovia EÚ sú nervózni z precedensu, ktorý by mohla nezávislosť Kosova vytvoriť, pre zachovanie jednoty únie sú však ochotní súhlasiť - za podmienky, že nezávislosť Kosova bude zakotvená v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorou sa nezávislosť provincie uzná.
Ceku priznal, že súčasná situácia je akousi "Hlavou 22". "Ak nebudeme konať, riskujeme stratu vierohodnosti. Ak budeme konať, riskujeme, že stratíme jednotu Európskej únie," povedal. "Musíme nájsť kompromis. Tento proces stráca vierohodnosť kvôli ruskej obštrukcii, medzinárodné spoločenstvo stráca kredibilitu," uviedol.
Rusko, spojenec Srbska, zablokovalo rezolúciu BR OSN, ktorá by otvorila cestu pre nezávislosť Kosova - osem rokov po skončení konfliktu, v ktorom Belehrad stratil nad regiónom kontrolu.
Západ kosovských Albáncov ubezpečoval, že nezávislosť dostanú do polovice roka a obyvatelia dvojmiliónovej provincie už začínajú strácať trpezlivosť.
Západ nevidí žiadnu možnosť pre návrat Kosova pod srbskú vládu. Približne 16,5-tisícová mierová jednotka NATO sa obáva možných nepokojov. V nádeji, že sa podarí presvedčiť Moskvu o zmene postoja, EÚ tlačí na USA, aby sa konali ďalšie rokovania medzi Srbmi a kosovskými Albáncami.
Washington naznačil, že uzná jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova, takýto postup by však EÚ pripravil o právny základ pre prevzatie dozoru nad provinciou od OSN a zrejme by rozbil krehkú jednotu medzi členskými štátmi EÚ.
Ceku vyhlásil, že kosovskí Albánci budú čakať - za podmienky, že budú vidieť "konkrétne snahy" Západu o dosiahnutie riešenia.
"Ak si naši partneri - EÚ a USA - myslia, že toto je najlepší spôsob, ako postupovať, potom máme záujem robiť to spoločne. Zostaneme v procese," povedal. "Ale o nezávislosti nemožno vyjednávať".