Britská polícia v utorok evakuovala jeden z terminálov londýnskeho letiska Heathrow. Dôvodom bolo nájdenie podozrivej batožiny, ktorú preverujú experti.
Evakuácia sa týka terminálu 4 najväčšieho európskeho letiska.
Z terminálu 4 evakuovali celkovo asi 2000 pasažierov a zamestnancov a pred budovou čakajú hasičské autá a sanitky. "Niekoľko tisíc ľudí je teraz na parkovisku a pracovníci bezpečnosti hovoria, že všetka batožina sa bude musieť opäť skontrolovať," uviedol cestujúci.
Hovorca spoločnosti British Airways agentúre AFP povedal, že lety z terminálu 4 budú mať oneskorenie.
Asi po dvoch hodinách začali cestujúcich vpúšťať späť do terminálu, zamestnanci však pokračujú v prehľadávaní osôb. „Vyzerá to tak, akoby niekoho hľadali," povedal očitý svedok pre agentúru Reuters.
Už v nedeľu musel byť v Heathrow asi na dve hodiny evakuovaný terminál číslo 3. Dôvod bol rovnaký ako dnes: nález podozrivej batožiny. Ukázalo sa však, že jej obsah bol neškodný.
Eurokomisár pripravuje nové protiteroristické opatrenia
Po víkendových neúspešných útokoch v Londýne a Glasgowe v Británii vyhlásili najvyšší stupeň varovania pred teroristickými útokmi. V pondelok večer kvôli podozrivej batožine na dve hodiny uzavreli londýnske letisko Stansted.
Eurokomisár pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Franco Frattini v utorok oznámil, že pripravuje nové, prísnejšie protiteroristické opatrenia pre členské krajiny EÚ, v rámci ktorých chce zriadiť európsku databázu cestujúcich leteckou dopravou (PNR). Frattiniho návrh vychádza z amerického systému PNR, podľa ktorého letecké spoločnosti prevádzkujúce transatlantické lety musia americkým úradom 15 minút pred odletom poskytnúť 34 detailných informácií o cestujúcich a posádke vrátane ich adries, údajov o kreditných kartách či telefónnych číslach. Frattini chce predstaviť svoje protiteroristické návrhy európskym ministrom spravodlivosti a vnútra v októbri.
Britská vláda zriadi bezpečnostnú radu, na jej čele bude Brown
Britská vláda zriadi novú Radu národnej bezpečnosti, ktorej cieľom bude pravidelne verejnej informovať o bezpečnostnej stratégii krajiny a poukazovať na potenciálne hrozby. Na pôde parlamentu to dnes uviedol premiér Gordon Brown.
Tento panel bude zárukou toho, že "budeme permanentne v ostražitosti a nikdy sa nepoddáme", povedal.
Rada, na čele ktorej bude stáť Brown a bude pozostávať z kľúčových ministrov, sa bude zaoberať otázkami národnej bezpečnosti, ako aj medzinárodnými záležitosťami spojenými s bezpečnosťou. Nahradí niektoré vládne výbory, ktoré sa v súčasnosti zaoberajú terorizmom a bezpečnostnými otázkami.
Brown dnes ďalej navrhol, aby parlament dostal možnosť mať posledné slovo v prípadoch, keď sa bude uvažovať o vstupe krajiny do vojny. Uviedol, že plánuje uvoľniť mnohé právomoci, ktoré majú tradične šéfovia vlád.
Cieľom týchto krokov je zvýšiť dôveru verejnosti voči labouristickej vláde a politikom, otrasenú po tom, čo jeho predchodca Tony Blair podporil Američanmi vedenú vojnu v Iraku.
Brown chce, aby zákonodarný zbor viedol podľa štýlu USA zasadania k menovaniu kľúčových predstaviteľov a získal právomoc ratifikovať medzinárodné dohody, prislúchajúcu v súčasnosti ministerskému predsedovi.
"Zmeny, ktoré dnes navrhujeme, a národná diskusia, ktorú teraz začíname, sú založené na presvedčení, že najlepšou odpoveďou na odklon od našej demokracie je posilnenie našej demokracie," vyhlásil Brown vo svojom prvom prejave na pôde parlamentu od minulotýždňového nástupu do funkcie.
Premiér navrhol uvoľnenie alebo obmedzenie právomocí prislúchajúcich už niekoľko storočí šéfovi vlády v 12 oblastiach. Ide napríklad o právomoc vyhlásiť vojnu, rozpustiť a znovu zvolať parlament či menovať nových sudcov a biskupov.
Lekár zadržaný v súvislosti s útokmi v Británii je Ind
Lekára, ktorého v súvislosti s neúspešnými útokmi v Británii zatkla austrálska polícia, je indickým občanom. Polícia 27-ročného Muhammada Haneefa zatkla na medzinárodnom letisku vo východnom meste Brisbane na základe protiteroristického zákona. Indický lekár mal u seba jednosmernú letenku. Podľa austrálskych médií mal namierené do Indie cez Malajziu.
Austrálska polícia prišla na stopu doktora Haneefa potom, čo ju britskí kolegovia požiadali prehľadať viaceré objekty v severovýchodnom štáte Queensland. Austrálska polícia ho následne zatkla pre podozrenie z kontaktov na teroristickú skupinu, povedal komisár austrálskej federálnej polície Mick Keelty. Podľa informácie médií bol Haneefa bývalým spolubývajúcim jedného z podozrivých osôb zadržaných v súvislosti s útokmi v Británii. Oficiálne miesta to však nepotvrdili.
Lekár s vynikajúcimi referenciami
Podozriví z terorizmu môžu byť v Austrálii zadržiavaní bez obvinenia tri dni, dlhšie obdobie musí schváliť súd. "Možno pán Haneef neurobil nič zlého a nakoniec ho prepustia," povedal Keelty. Haneef s vyšetrovateľmi spolupracuje. Premiér John Howard identifikoval lekára ako indického občana, ktorému minulý rok udelili dočasné pracovné víza, aby mohol pôsobiť v nemocnici v štáte Queensland. Polícia vypočúva tiež ďalšieho lekára z rovnakej nemocnice.
Hovorca nemocnice v okrese Halton v širšej oblasti Liverpoolu informoval, že Haneef v nej pracoval v roku 2005 ako výpomocný lekár. Potvrdil tiež, že 26-ročný muž, zadržaný v Liverpoole v nedeľu večer, bol tiež pracovníkom nemocnice, ďalšie detaily o ňom však neposkytol.
Zadržaný Ind pracoval v nemocnici v meste Southport na východe štátu Queensland od septembra po tom, ako reagoval na inzerát v časopise British Medical Journal. Predtým žil v Liverpoole, odkiaľ si nemocnica najala aj ďalšieho lekára, ktorého vypočúvali na základe informácií od Hanífa.
Premiér štátu Queensland Peter Beattie uviedol, že pracovníci nemocnice považovali Hanífa za "ukážkového občana s vynikajúcimi referenciami".
Haneefa je údajne šiestym zadržaným lekárom v prípade teroristických sprisahaní v Londýne a Glasgowe. Britské médiá informovali, že medzi ôsmimi osobami, ktoré v Británii vypočúvajú, je päť lekárov. Medzi lekármi je jordánsky chirurg a iracký lekár.
Lekárska obec šokovaná údajnou účasťou lekárov na útokoch
Britská lekárska obec je šokovaná, že väčšina podozrivých osôb, zadržaných v súvislosti s troma nevydarenými bombovými útokmi, sú zahraniční lekári. Ak sa potvrdí, že lekári sú do incidentov zapojení, je to zrada nielen voči spoločnosti, ale aj ich vlastnej profesii, povedal pre rozhlasovú stanicu BBC šéf medzinárodného výboru Britskej lekárskej asociácie Edwin Borman. Podľa Bormana by to bolo porušenie Hyppokratovej prísahy. Britský denník Daily Telegraph informoval, že šiesti zadržaní lekári pracovali pre britské zdravotníctvo.
Iracký lekár Bilál Abdulla, ktorý bol jedným z dvoch útočníkov na glasgowskom letisku, pracoval pre Royal Alexandra Hospital v Paisley pri Glasgowe. Jeho spolupáchateľ je hospitalizovaný v tejto nemocnici, jeho stav je kritický, má popáleniny na väčšine svojho tela. Bezpečnostný zdroj pre agentúru AFP v pondelok uviedol, že všetci títo ľudia zapojení do sprisahania sa dostali do Británie dokonale legitímne.
Po týchto informáciách sa v krajine tiež upriamila pozornosť na proces prijímania zahraničných lekárov do zariadení britského národného zdravotníctva. Medzi zadržanými lekármi je jordánsky chirurg a jeho žena. Úrady v Ammáne ho identifikovali ako Mohammeda Džamila Abdílkadíra Ašu. Ďalšími identifikovanými lekármi sú iracký doktor a indický lekár Muhammad Haneef, ktorého zadržali v Austrálii a ktorý v roku 2005 pracoval v Británii.
Moslimská rada odsudzuje pokusy o bombové útoky
Moslimská rada Británie (MCB), ktorá združuje moslimské skupiny, v utorok ostro odsúdila tri neúspešné bombové útoky v Londýne a Glasgowe a vyzvala na spoločný boj proti extrémistickej hrozbe. "Tí, ktorí sa snažia zabiť alebo zmrzačiť nevinných ľudí, sú nepriateľmi nás všetkých, moslimov aj nemoslimov" povedal generálny tajomník MCB Muhammad Abdul Bari na tlačovej konferencii v Londýne. Podobné útoky sa podľa neho nedajú ničím ospravedlniť.
V Británii žije asi 1,6 milióna moslimov a mnohí sa obávajú nepriateľskej reakcie Britov voči ich komunite. Bari v tejto súvislosti ocenil prístup novej vlády, ktorá občanov vyzýva k pokoju. Teroristi sa podľa Bariho snažia britskú spoločnosť rozdeliť. "V záujme úspechu boja proti terorizmu je nevyhnutné, aby sme pracovali spoločne a dôverovali si," zdôraznil.
Autor: zh