Štrasburg 3. júla (TASR) - Takmer tri roky po krviprelievaní v Beslane sa skupina 89 pozostalých vtedajších obetí obrátila na Európsky súd pre ľudské práva. Informoval o tom dnes hovorca inštitúcie so sídlom v alsaskom Štrasburgu.
Signatári podnetu tvrdia, že masaker v miestnej škole zo septembra 2004, pri ktorom prišlo o život 332 ľudí, vrátane 186 detí, spôsobili ruské špeciálne jednotky pri útoku na teroristami okupované vzdelávacie zariadenie.
Ruská federácia porušila tým podľa ich názoru viacero prvkov Konvencie o ľudských právach, vrátane práva na ochranu života.
Vyšetrujúca komisia ruského parlamentu dospela k záveru, že explóziu, ktorá viedla k masovému usmrteniu v Beslane zadržiavaných rukojemníkov, nespôsobili ruskí armádni špecialisti, ale čečenskí teroristi - páchatelia ozbrojeného prepadu v severoosetskom mestečku.