Karlsruhe 3. júla (TASR) - Nemecký Spolkový ústavný súd (BVG) zamietol dnes žalobu ľavicovej opozície proti nasadeniu prieskumných lietadiel Tornado v Afganistane. Vo verdikte tiež súhlasil s krízovými misiami NATO mimo územia členských krajín aliancie.
Nemecký parlament vyslanie šiestich lietadiel schválil v marci po žiadosti NATO. Do Afganistanu odišli spolu s 200-členným kontingentom v apríli po tom, ako ústavný súd odmietol návrh na odloženie ich vyslania do rozhodnutia o žalobe. Mandátom misie je vzdušný prieskum, nemeckí piloti sa nemajú zúčastňovať na bojových operáciách.
Žaloba politického subjektu Ľavica tvrdila, že na obranu zameraná aliancia sa odchýlila od svojho poslania zachovávať mier, čo je podľa nemeckej ústavy nevyhnutná podmienka členstva Nemecka v NATO. Podľa verdiktu je tento argument neodôvodnený, pričom nová misia neporušila právomoci Spolkového snemu (Bundestag), ktorý by musel schváliť účasť nemeckých vojakov na rozšírených úlohách aliancie.
Druhý senát BVG vo verdikte uviedol, že Severoatlantickou alianciou vedené sily ISAF v Afganistane slúžia aj záujmom bezpečnosti euroatlantického priestoru. Majú totiž chrániť obnovu stredoázijskej krajiny a tým zabrániť opätovnému posilneniu al-Káidy a Talibanu, teda aj ďalším útokom na území členov NATO.
Skutočnosť, že NATO je regionálnym obranným zoskupením, ktoré má zaisťovať mier v Európe a Severnej Amerike, neznamená obmedzenie vojenských misií len na tento priestor. Od založenia aliancie sa predpokladali misie na území útočiacej strany, konštatuje sa vo verdikte.
Predstavitelia Ľavice (Die Linke) kritizovali spoluprácu ISAF s operáciou Trvalá sloboda vedenou Spojenými štátmi, ktorá je z ich pohľadu v rozpore s medzinárodným právom. Súd však poukázal na jasné oddelenie účelu, právnych základov a sfér zodpovednosti oboch misií: Cieľom operácie Trvalá sloboda je boj proti terorizmu, ISAF má za úlohu zaisťovanie bezpečnosti v krajine.
Nemecko má v Afganistane v rámci ISAF okolo 3000 vojakov, prevažne v Kábule a na relatívne pokojnom severe krajiny.