ACCRA 3. júla (SITA/AFP) - Rozpory týkajúce sa budúcej podoby a vytvorenia užšieho zväzku v rámci Africkej únie prevažovali v pondelok na summite spoločenstva, pričom viacerí predstavitelia vlád upozorňovali svojich partnerov, aby nepostupovali príliš rýchlo a zamerali sa viac na regionálnu integráciu. V druhý deň vrcholnej schôdzky v hlavnom ghanskom meste Accra sa hlavy štátov zišli za zatvorenými dverami, aby diskutovali o tom, či vytvoriť Spojené štáty Afriky alebo iba vylepšiť existujúce inštitúcie.
Líbyjský vodca Muamar Kaddáfí viedol tých, ktorí podporujú vytvorenie konfederácie štátov, s vládou, ktorá by nahradila súčasnú Africkú komisiu a načrtla spoločnú zahraničnú a obrannú politiku ako aj uvoľnenie obchodných bariér. Ďalší kľúčoví hráči na kontinente chcú však zachovanie existujúcej štruktúry, vrátane nového nigérijského vodcu Umarua Yar'Aduu a juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho. Práve Južná Afrika bola hostiteľom summitu v Durbane pred piatimi rokmi, na ktorom AÚ formálne vznikla.
V prejave, ktorého kópiu dostala redakcia AFO k dispozícii, Yar'Adua v mene svojej krajiny podporil politickú a ekonomickú integráciu, ktorá nakoniec bude viesť k "vzniku Spojených štátov Afriky." Ako však dodal, takýto cieľ je najlepšie možné dosiahnuť v prvom rade sústredením sa na regionálnu spoluprácu. Ghanský prezident John Kufuor a predseda komisie AÚ Alpha Oumar Konare pripustili na úvod trojdňového summitu, že súčasnú exekutívu je nutné zlepšiť.
Aj keď summit je venovaný možnostiam užšieho zväzku, na kontinente je množstvo problémov, ktoré ho rozdeľujú. Dárfúrsky konflikt, ktorý zmaril nádeje sudánskej vlády na predsedníctvo AÚ na poslednom summite, bol takisto jednou z hlavných tém. Konare počas prvého dňa summitu vyzval na rezolúciu OSN, ktorá by definitívne rozhodla o dlhodobo plánovanom vyslaní zložených síl OSN-AÚ do regiónu v západnom Sudáne.
Účastníci prejavili malú náklonnosť k problémom v Somálsku. Žiadne ďalšie krajiny neponúkli vojenskú podporu mierovej misii AÚ v Mogadišo od januárového summitu v Addis Abebe. Ako však povedal námestník generálneho tajomníka OSN Asha Rose Migiro, problémy Somálska nemôžu zostať len na pleciach Afriky. "Africkí lídri sú pripravení prevziať úlohu vo veci Somálska, ale Somálsko je medzinárodnou otázkou, nie je to iba záležitosť Afriky," povedal novinárom.
Svetová banka uviedla, že Afrika bude ťažiť z ekonomickej ako aj politickej integrácie. "Podporujeme ekonomicko integračné ambície kontinentu," uviedla viceprezidentka a bývalá nigérijská ministerka Obiageli Katryn Ezekwesiliová.