Sarajevo 2. júla (TASR) - Slovenský diplomat Miroslav Lajčák dnes po nástupe do úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a osobitného vyslanca EÚ v Bosne prostredníctvom televízie vystúpil s príhovorom k obyvateľom krajiny.
Lajčák vyhlásil, že pre Bosnu a Hercegovinu neexistuje lepšia budúcnosť ako európska budúcnosť. Miestnych politikov vyzval, aby boli zodpovednejší voči svojmu štátu a svojim voličom a aby tesnejšie spolupracovali s medzinárodným spoločenstvom pri približovaní Bosny k euroatlantickej integrácii.
"Medzi vzájomnými útokmi sme zrejme prehliadli fakt, že tejto krajine odchádza vlak zo stanice," povedal Lajčák plynulou bosniačtinou.
Len pred rokom Bosna robila relatívny pokrok smerom k EÚ a jej šance a perspektívy boli veľmi dobré. "Dnes tomu už tak nie je. Musíme to povedať otvorene a priamo. V procese európskej integrácie je dnes Bosna a Hercegovina na poslednom mieste a od EÚ je vzdialenejšia, ako ktorákoľvek iná krajina regiónu," uviedol slovenský diplomat. "Po všetkom, čím vaša krajina prešla, neverím, že si dobrovoľne zvolíte rolu poslednej krajiny Európy," dodal.
Kým iné krajiny regiónu sa zo všetkých síl snažia dokázať, že si zaslúžia členstvo v EÚ, bosnianski politici "sú príliš zamestnaní vzájomným obviňovaním a obviňovaním medzinárodného spoločenstva, vrátane EÚ," poznamenal Lajčák.
Ako dodal, medzinárodné spoločenstvo od bosnianskych politikov žiada len to, aby plnili dohody, ku ktorým sa zaviazali. "Na veci tlačíme nie preto, že je to dobré pre vás, ale aj preto, že si želáme stabilnú, bezpečnú a prosperujúcu Bosnu a Hercegovinu ako súčasť demokratickej a rozvinutej Európy. Nie sme vaši nepriatelia, sme tu, aby sme vám pomohli," povedal Lajčák s tým, že Bosna a jej občania si zaslúžia lepšie.
Napriek tomu, že v Bosne sa mnoho dosiahlo, reformy uviazli a impulz sa stratil. "Na to, aby človek prišiel k tomuto záveru, nemusí byť politickým analytikom. Stačí si pozrieť noviny. Doslova cítite chlad, zlobu, netoleranciu, obvinenia a nedôveru," povedal Lajčák s tým, že politické hádky by mali prestať a namiesto toho by sa mal dosiahnuť kompromis.
"Jedine kompromis môže posunúť Bosnu a Hercegovinu vpred. Toto jednoduché pravidlo bude potrebné s najväčšou pravdepodobnosťou pravidelne opakovať politikom, tak mnou, ako aj vami, občanmi," vyhlásil.
Lajčák uviedol, že v jeho agende zostáva otázka vojnových zločinov. "Rešpekt voči štátu narastie, ak obžalovaní z vojnových zločinov budú skutočne stíhaní, ak odsúdení zločinci neuniknú z väzenia, ak vo väzení skončia všetci, ktorí tam patria," povedal Lajčák.
Bolo by tiež lepšie, keby aroganciu úradníkov vystriedala ochota slúžiť občanom a keby štandardy vzdelávania dosiahli európsku úroveň. "Praktické kroky, ktoré zlepšia kvalitu života občanov možno podniknúť okamžite, lebo sily na to sú - nie sú potrebné žiadne veľké politické dohody alebo zložité kompromisy," povedal vyslanec EÚ.
Za recept pre Bosnu považuje konkrétne činy namiesto pompéznych slov. "Rešpekt občanov voči štátu, v ktorom žijú, rastie, keď štát účinne a spravodlivo trestá korupciu, úplatkárstvo, veľké finančné podvody, keď je silná vláda zákona a rešpekt k ľudským právam," uviedol.
Miroslav Lajčák v príhovore spomenul aj široké právomoci, ktorými ako medzinárodný administrátor disponuje. Vysoký reprezentant môže trestať a odvolávať politikov konajúcich v protiklade s mierovou dohodou z Daytonu, ktorá ukončila bosniansku vojnu z rokov 1992-95.
"Chcem, aby sme všetci, ktorí sa podieľame na projekte budovania stabilnej a prosperujúcej Bosny a Hercegoviny - občania, miestni politici a zástupcovia medzinárodného spoločenstva - vychádzali z jedinej politickej premisy: zodpovednosť," povedal Lajčák.
"V tomto procese má každý svoju zodpovednosť, ktorej si musí byť vedomý a v súlade s ktorou musí konať. Pokiaľ ide o mňa, ubezpečujem vás, že presne to budem robiť. Ak by bolo nevyhnutné využiť moje právomoci v záujme dosiahnutia tohto cieľa, nebudem váhať," vyhlásil.
"Nemôžeme a nebudeme tolerovať žiadne aktivity alebo vyhlásenia, ktoré tlačia Bosnu a Hercegovinu späť do atmosféry napätia a nenávisti," dodal diplomat.
Lajčák je v poradí šiestym vysokým reprezentantom medzinárodného spoločenstva v Bosne, po Švédovi Carlovi Bildtovi, Španielovi Carlosovi Westendorpovi, Rakúšanovi Wolfgangovi Petritschovi, Britovi Paddym Ashdownovi a Nemcovi Christianovi Schwarzovi-Schillingovi.