ŽENEVA 2. júla (SITA/AFP) - Rozvojové krajiny musia prevziať spoluzodpovednosť v boji proti klimatickým zmenám a globálnej chudobe po boku bohatších národov, vyhlásil v pondelok generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun. Vzmáhajúci sa ekonomickí obri Čína, Brazília a India sa podľa šéfa OSN musia pripojiť k medzinárodnému úsiliu o zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré zhoršujú globálne otepľovanie. Všetky tri krajiny produkujú značné množstvá skleníkových plynov, preto by mali urobiť vlastné kroky a aktívne sa zapojiť do spoločného boja medzinárodného spoločenstva o zníženie škodlivých emisií, konštatoval Pan.
Podľa najnovšej správy holandskej vlády Čína v produkcii oxidu uhličitého predbehla Spojené štáty americké a stala sa tak najväčším producentom škodlivých plynov. Holandský úrad pre analýzu životného prostredia (MNP) zistil, že v roku 2006 vzrástli emisie Číny o deväť percent oproti prechádzajúcemu roku. Peking na správu reagoval nahnevane a obvinil Západ z pokrytectva, pričom poukázal na pretrvávajúci dopyt západných spotrebiteľov po lacných čínskych výrobkoch a na množstvo tovární veľkých nadnárodných spoločností v Číne, ktoré využívajú lacnú pracovnú silu.
Šéf OSN poukázal aj na nedostatky pri napĺňaní Miléniových rozvojových cieľov, ako je zníženie extrémnej chudoby o polovicu do roku 2015 či zvýšenie úrovne a dostupnosti vzdelania a zdravotnej starostlivosti pre širšie masy. Podľa Pana je nevyhnutné, aby politickí lídri v rozvojových krajinách podnikli náhle a koordinované kroky v tomto smere, inak milióny ľudí vôbec nepocítia základné požiadavky miléniových cieľov.