"Prišli sme do Nórska, pretože sa mne, mojej žene a deťom vyhrážali smrťou. Rozhodli sme sa opustiť Gazu, kde som už viac nemohol pôsobiť ako nezávislý žurnalista," vyjadril sa Saíf al-Dín Šahín.
Po tom, ako Hamas prevzal kontrolu nad pásmom Gazy, toto islamistické hnutie obvinilo televíznu stanicu al-Arabíja z preferovania vládneho hnutia Fatah.
Podľa Šahína má len desať percent novinárov v Gaze odvahu pokračovať ďalej vo svojom povolaní. "Ostatní prestali pracovať kvôli vyvíjanému nátlaku a strachu o život," uviedol.
"Pri všetkých tých politických a vojenských skupinách je nemožné podávať nezávislé správy, pretože tlak na novinárov, aby povedali práve ich verziu, je enormný."
Šahína zbili a vyhrážali sa mu smrťou po tom, ako označil únoscov reportéra BBC Alana Johnstona za kriminálnikov.
Vedúci pracovník stanice Násir al-Sarámi sa však vyjadril, že televízia nevedela o nijakých hrozbách voči ich spravodajcovi.
Vysokopostavený predstaviteľ Palestínskeho syndikátu novinárov uviedol, že Šahín nepodal žiadnu oficiálnu sťažnosť v súvislosti s vyhrážkami alebo útokmi voči nemu.
Šahín apeloval na nórsku vládu, aby prinútila palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása "využiť jeho vplyv na ochranu novinárov na palestínskych územiach."
"Abbás môže urobiť veľa pre ochranu novinárov," povedal. "V roku 2007, keď bola naša kancelária vyhodená do vzduchu, vláda vôbec nereagovala. Nerobia všetko, čo je v ich silách, aby žurnalistov ochránili."
Hovorkyňa nórskeho ministerstva vnútra neevidovala žiadnu žiadosť o azyl a dodala, že imigračný úrad nemá vo zvyku komentovať jednotlivé prípady.