Bern 1. júla (TASR) - Už aj švajčiarski ministri vnútra, spravodlivosti a zahraničných vecí, ktorí tvoria bezpečnostný kabinet vlády, sa podľa dobre informovaných zdrojov zaoberali veľkou nevôľou moslimských kruhov vyvolanej ľudovou iniciatívou proti výstavbe minaretov v krajine helvétskeho kríža. O ich rokovaní však nie sú k dispozícii žiadne informácie.
Iniciatíva, ktorú podnietili pravicové konzervatívne strany, vyvoláva i starosti tajných služieb, ktoré monitorujú situáciu v islamistických kruhoch, napísal v dnešnom vydaní mienkotvorný denník Neue Zürcher Zeitung.
Podľa slov riaditeľa Spolkového úradu polície Jeana-Luca Veza momentálne nejestvujú indície, že by sa teroristické ohrozenie krajiny zvýšilo v dôsledku predmetnej iniciatívy. Situáciu je však naďalej potrebné pozorne sledovať.
Pre vládu, hovorcov jednotlivých rezortov a švajčiarskych diplomatov v zahraničí platí tak predbežne úprava, s ktorou denník oboznámil svojich čitateľov.
Podľa nej nemožno vo Švajčiarsku hovoriť o zákaze minaretov, aj keď prebieha podpisová akcia, ktorej signatári navrhujú takýto zákaz. V prípade potreby švajčiarsky parlament preskúma jej zákonnosť a následne odporučí občanom jej odmietnutie.
Šéfka švajčiarskej diplomacie Micheline Calmy-Reyová, ktorá je aktuálne úradujúcou prezidentkou konfederácie, označila iniciatívu za nebezpečnú, pretože časť občanov vylučuje zo spoločenstva.
Uznávaní švajčiarski experti však navyše považujú iniciatívu aj za akciu, ktorá je v rozpore s normami medzinárodného práva, vrátane Európskej konvencie o ľudských právach, konkrétne v nej zahrnutým právom na slobodu náboženstva a zákazom akejkoľvek diskriminácie.
Platná švajčiarska legislatíva považuje za zákonnú ľudovú iniciatívu akcie, ktorých iniciátori zozbierajú v priebehu 18 mesiacov najmenej 100.000 platných podpisov. Ak by sa tak stalo v prípade snahy o zákaz minaretov, príslušný plebiscit by sa mohol uskutočniť v krajine najskôr v roku 2010.