Accra 1. júla (TASR) - Za účasti viac ako troch desiatok vedúcich predstaviteľov afrických štátov sa dnes v hlavnom meste Ghany Accre začal 9. summit Africkej únie (AÚ).
Hlavnou témou trojdňovej vrcholnej schôdzky, ktorú sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, je integrácia čierneho kontinentu.
Napriek tomu, že sa myšlienka zjednotenia kontinentu, budúcich Spojených štátov afrických objavila už pred štyrmi desaťročiami, komplexná politická a hospodárska integrácia kontinentu je až do súčasnosti iba sloganom. Africké štáty totiž nedokázali dospieť ku konsenzu v súvislosti s jej realizáciou v praxi.
Myšlienku okamžitého vytvorenia panafrickej vlády podporuje predovšetkým líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Väčšina lídrov to však považuje za nerealistické s tým, že takýto sen odvracia pozornosť od naliehavých kríz v Sudáne či Somálsku.
Predpokladá sa, že účastníci prediskutujú aj aktuálnu situáciu v sudánskej provincii Darfúr, sužovanej občianskou vojnou a jej dôsledkami, ako aj vyslanie spoločných mierových síl OSN a AÚ do tohto regiónu.
Predsedajúci Alpha Oumar Konaré už v otváracom vystúpení summitu vyzval OSN, aby rozhodla o darfúrskom nasadení hybridného kontingentu a dodal, že po súhlase Chartúmu už chýba iba rozhodnutie BR OSN, financie a samotní vojaci.
Konflikt v provincii Darfúr vypukol v roku 2003, keď miestni obyvatelia povstali proti vláde v Chartúme, obviňujúc ju zo zanedbávania regiónu pretrvávajúceho po desaťročia. Boje si vyžiadali viac ako 200.000 mŕtvych, asi 2,5 milióna ľudí konflikt vyhnal z ich domovov. Sudánska vláda čelí kritike, pretože proti povstalcom mala nasadiť milície arabských nomádov, známych ako džandžavídi. Oficiálne miesta krajiny však oprávnenosť týchto obvinení popierajú.
Sudánsky prezident Umar Bašír, ktorý v sobotu v Chártume obvinil vlády západných krajín, že do vývoja v spomínanej provincii zasahujú kvôli vlastným záujmom, sa na summite v Accre nezúčastňuje.
O. Konaré odsúdil piatkový raketový útok na lietadlo premiéra Pobrežia Slonoviny, pri ktorom zahynuli jeho štyria poradcovia.
"Tento útok jasne ukazuje potrebu urýchliť mierový proces a odzbrojenie v tejto západoafrickej krajine," vyjadril sa čelný predstaviteľ Africkej únie.
Incident je o to viac šokujúci, že rebeli a vláda sa blížili k podpisu mierovej dohody, ktorá by opäť spojila rozdelenú krajinu.