Sarajevo 1. júla (TASR) - Slovenský diplomat Miroslav Lajčák sa dnes ujíma funkcie vysokého reprezentanta medzinárodného spoločenstva a osobitného vyslanca Európskej únie v Bosne a Hercegovine. Na tomto prestížnom poste nahradil Nemca Christiana Schwarz-Schillinga. Oficiálne uvedenie do funkcie sa uskutoční v pondelok.
V Sarajeve chce Lajčák venovať pozornosť reforme ústavy a dokončeniu reformy polície, ktorá je poslednou podmienkou na podpísanie stabilizačnej a asociačnej dohody krajiny s EÚ.
Záujem má tiež na zvýšení váhy mandátu vyslanca EÚ a "sprítomniť tému európskej agendy, európskej integrácie". "Všetky ostatné krajiny regiónu napredujú - niektoré rýchlejšie, niektoré pomalšie - Bosna a Hercegovina dnes stojí, a to treba zmeniť," povedal minulý týždeň. Prispieť chce aj k celkovej normalizácii atmosféry v Bosne, ostro poznačenej spormi medzi súperiacimi politikmi.
Vývoj v Kosove bude na situáciu v Bosne podľa Lajčáka vplývať podľa toho, aký signál do regiónu vyšle. "Je preto v našom záujme, aby riešenie Kosova zvýšilo stabilitu v regióne a posilnilo jeho pozitívne emócie a proeurópske smerovanie," zdôraznil.
Schwarz-Schilling mal byť posledným medzinárodným správcom Bosny do leta tohto roku. Vzhľadom na malý pokrok v reformách a nepriaznivý politický vývoj však vo februári pôsobnosť tohto postu medzinárodné spoločenstvo predĺžilo, pokým nebudú bosnianske štátne inštitúcie schopné ujať sa vedenia krajiny. Vysoký reprezentant medzinárodného spoločenstva má rozsiahle právomoci, vrátane odvolávania miestnych predstaviteľov a zavádzania zákonov.
Bosna, ktorá bola v rokoch 1992-95 dejiskom krvavej vojny, je na základe mierovej dohody z Daytonu rozdelená na dve vysoko autonómne entity - moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Srbskú republiku (RS). Toto usporiadanie malo zaistiť povojnovú stabilitu a v súčasnosti je komplikované a neefektívne. Kým Bosniaci (Moslimovia) a Chorváti žiadajú centralizáciu krajiny, bosnianski Srbi rozhodne trvajú na zachovaní RS.